Çevre Projeleri

Neler Başardık

Gürültü Bariyeri:

Şehirler için giderek kritik bir konu haline gelen gürültü kirliliğini azaltmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız döneminde çalışmalara başladık. Çevresel gürültünün yönetimi ile vatandaşların huzur ve sükûnetinin korunması için Gürültü Bariyeri projesi üzerinde çalıştık.

Bakanlıkça hazırlanan "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği" gereğince, kentlerde akustik planlamanın yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması amacıyla nüfusu 100 bini geçen ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına bin kişiden fazla olduğu şehirleşmiş alanlar için gürültü haritaları hazırladık. Bu kapsamda 66 ilin gürültü haritasını tamamladık. Gürültü haritalarının sonuçları göz önünde bulundurularak, Bakanlık koordinasyonunda çevresel gürültü eylem planlarının hazırlanmasına başladık.

Bakanlıkça vatandaşların kara yolu kaynaklı gürültü maruziyetini azaltmak için hazırlanan eylem planları kapsamında, trafik güvenliğinin ve teknik koşulların sağlandığı güzergâhlara gürültü bariyerleri yapımına başladık. Mevcut Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde 43 bin 382 metrekare gürültü bariyerinin proje çalışmaları sürüyor.

İstanbul'da Ümraniye Millet Bahçesi mevkiinde 5 bin 737 metrekare gürültü bariyerinin yapımını tamamladık.

Bisiklet Yolu Projesi:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca başlatılan Bisiklet Yolu Projesi için büyük bir mesafe kat ettik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefi gereğince, bisiklet yollarını 81 ilde yaygınlaştırma hedefiyle çalıştık.