CNN TÜRK

25 Mart 2024

CNN TÜRK’TE TARAFSIZ BÖLGE PROGRAMI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında, Ahmet Hakan’a konuk oldu. İstanbul’un 39 ilçesinde yoğun bir program yürüttüklerini ifade eden Kurum, Yeniden Büyük İstanbul Mitingi için, “Bir nevi 31 Mart’ın provasını Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde gerçekleştirdik. Ramazan ayı olmasına rağmen, 650 bin vatandaşımız oraya büyük bir coşkuyla geldi. İnsan seli yani, yüz binlerce vatandaşımızla. Onlar miting yapmaktan imtina ediyorlar.” diye konuştu. Mevcut İBB Başkanı’nın vaatlerini yerine getirmediğini söyleyen Kurum, tepkisini “İstanbul’a verdikleri vaatleri hatırlamıyorlar. Kendilerinin yaptıkları gaflar artık dağları aştı. En önemlisi de ne biliyor musun? Ben, balya balya paralarla fotoğraf vermiyorum. İstanbul’un kaynaklarını 5 yıldır çarçur ettiler, kendi gelecekleri için harcadılar. Şimdi utanmadan, sıkılmadan İstanbulluların karşısına geçip ‘Hızray’ projesini bir daha vaat olarak veriyorlar. Niye başlamadın 5 senedir?” cümleleriyle ifade etti. Yeniden Refah Partili seçmenin sandıktaki tavrı hakkında da konuşan Kurum, “Yeniden Refah Partili seçmenler, bu belediyecilikten çektikleri kadar hiçbir belediyecilikten çekmemişlerdir. Ayasofya rahmetli Erbakan Hocamızın rüyası değil miydi? Zincirinden kurtuldu mu? Bunu yapan bir irade var. Öbür taraf ne diyor? Diyor ki ‘müze olmalıydı’.

Çocuklarımıza yapılan eziyetleri biliyoruz, Kuran kurslarımıza giden çocukları ‘Ortaçağ zihniyeti’ olarak adlandıran bir zihniyet var karşıda. Bu hayalleri gerçekleştirenlere mi destek olacaklar, ya da bu hayallerin karşısında duranlara mı? Ben, İstanbul’da yaşayan herkesin oyuna talibim.” dedi.

Kurum, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde, milletin zor anında hep sahada olduklarını hatırlatarak, “Kastamonu’da, ardından Rize’de, Elazığ’da, Malatya’da asrın afetin de oradaydık. Bu yarı zamanlı Belediye Başkanı da o süreçte kayağa gitti. Uğradı orada bir selfie çektirdi, gitti. ‘Ben çocuklarımla tatil yapacağım’ dedi. Bizimkiler de çocuk. Ben oradaydım, günlerce, aylarca orada kaldık.” ifadeleri ile mevcut İBB Başkanını eleştirdi.

İstanbulluların ulaşımda yaşadığı sıkıntılara da değinen Kurum, “Ulaşımdaki o çileyi bitireceğiz, her bir vatandaşımız metroyla ulaşabilecek. Otobüslerin yandığı görüntüleri İstanbullulara yaşatmayacağız ve bunların bakımlarını da yandaşlarımıza vermeyeceğiz. Makamları rant, İstanbul’un kaynakları rant, böyle bakarsanız İstanbul’un sorunlarını nasıl çözeceksiniz?” dedi.

İstanbul’un 7 milyar dolar bütçe ile bazı bakanlıklardan yüksek gelire sahip olduğunu belirten Kurum, mevcut İBB yönetimine tepkisini, “Madem iş yapılmadı, vaatler unutuldu, engellendi o zaman kaynak, para nerede? Bu parayı nereye harcadınız?” dedi ve kentsel dönüşümün önemini, “31 Mart’ta vereceğimiz karar sadece İstanbul’u değil, ülkeyi ilgilendiriyor. İstanbul’da Allah göstermesin olası bir depremde, ekonomi durur, hayat durur.” diye vurguladı.

Murat Kurum’a, mevcut İBB Başkanı’nın mal varlığına ilişkin açıklama yaptığı bir video da izletildi. Kurum, İBB Başkanı’nın mal varlığı arasında göstermediği Emirgan’daki üç villayla ilgili şu sözleri söyledi: “Burada mal beyanından önce bunu açıklamayıp, mal beyanından hemen sonra 3-4 tane ev, 1,5 milyar liralık bir malı siz nasıl alıyorsunuz? Bunu İstanbullulara niye açıklamıyorsunuz, neyi saklıyorsunuz? Bunların İstanbullulara net bir şekilde ifade edilmesi lazım. Anlaşılan o ki biz 81 ile, afetlerde milletimize villa konforunda evler yaparken; rakibimiz kendisine burada villa yapmakla meşgulmüş.”

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...