MURAT KURUM BASIN AÇIKLAMASI

Haberler

 

"Depremde kaybettiğimiz insanlar  üzerinden siyasi  rant yapanları esefle kınıyorum"

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, önceki akşam bir televizyon kanalında söylemediği sözler üzerinden kendisi hakkında polemik oluşturan söylemlerin doğruyu yansıtmadığını söyledi.

 Güngören'de gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, çıkan söylemlerin doğruyu yansıtmadığını depremzedeler üzerinden yapılan siyaseti kınadığını belirterek, "Biz son bir asırda ülkemizde yaşamış olduğumuz depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın 130 bine ulaştığını en son 50 bin insanımızı kaybettiğimizi ifade ettik. Aynı programda da ifade etmiş olmamıza rağmen Maraş depremi üzerinden canımızı, kardeşimizi, yavrumuzu, kocasını orada kaybeden vatandaşlarımızın acısı daha dün gibi taze dememize rağmen maalesef depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıp bir merkezden sanki bir açık bulmuş gibi vatandaşlarımız üzerinden siyasi rant yapanları esefle kınıyorum." dedi.

 

 

"Depremde kaybettiğimiz insanlar üzerinden siyasi rant elde edilmez"

 Kurum, "Öncelikle bu yakışmıyor arkadaşlar. Doğruları söylemek zorundayız. Siyaseti insanımıza, ülkemize yakışır bir şekilde yapmak zorundayız. Depremde kaybettiğimiz insanlar üzerinden siyasi rant elde edilmez. Vefat eden kardeşlerimizin acısı üzerinden onların duyguları üzerinden bir siyasi senaryoyla birlikte sanki bir şey bulmuş gibi aynı anda tek merkezden kontrol edilen ve sanki bir açık var bir malzeme bulduk ve buradan bu malzemeden rant devşiren biz anlayışını kabul etmiyor, doğru bulmuyorum. Biz milletimiz için bakın 6 şubat’ın yıldönümü geliyor. İşte Tozkoparan'dayız. Güngören'de burada da biz kentsel dönüşüm yaptığımızda siyasi malzeme yapmamamız gerekir deyip de kentsel dönüşüm alanında türlü türlü oyunlarla kardeşlerimizin kafasını çelmek için bir sürü eylemler yaptılar. Mahkeme kapılarından ayrılmadılar ama biz ne yaptık dönüşümü hızlı bir şekilde yaptık. Şimdi Tozkoparan güven içerisinde oturuyor, huzur içerisinde oturuyor. Oradaki herkes mutlu. Bakın depremin üzerinden bir yıl geçti biz oradaki kardeşlerimize yeni evlerimizi inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle teslim edeceğiz. O insanların evinin yapılmasına orada yeni sağlam güvenli konutlarda oturmasına mutluluklarına ortak olsunlar.

 İşte deprem ülkesiyiz. Dolayısıyla burada bir siyasi malzeme olamaz niye diyoruz terörle mücadele kadar önemlidir niye diyoruz ki deprem gerçeği bu ülkenin İstanbul'un bir gerçeğidir. Dolayısıyla istirham ediyorum bu konuya böyle milletimizin can güvenliği üzerinden siyaset yapmayalım. Ben defalarca söylememe rağmen aynı şeyi bir şey bulmuş gibi tekrarlamalarını da doğru bulmuyorum." dedi.

 

"Bunlar gündemi İstanbul olmayanların oyunlarıdır"

 Göreve geldikten sonra Kanal İstanbul devam edecek mi? şeklindeki soru üzerine ise Kurum, "Aslında maalesef mevcut yönetimin İstanbul ile ilgilenenlerin İstanbul'un sorunlarına çözüm bulamayanların İstanbul'un ulaşım çilesini deprem riskini ortadan kaldırmayanların kurduğu senaryolardan ve biz bu senaryolara ortak olmayacağız. Biz ilk günden beri ne dedik İstanbul'un sorunlarıyla ilgileniyoruz. İstanbul'un meseleleriyle ilgilenmeyip aynı senaryoları kurup gündemi İstanbul olmayanların oyunlardır. Siyasi senaryo vardır. Biz bu senaryoların farkındayız.  İstanbullularda bu senaryoların farkında. Değerli arkadaşlar o yüzden hep ne diyoruz İstanbul'un gündeminde olmayan hiçbir şey hiçbir iş bizim de gündemimizde olmayacak.  Senaryo kuranların samimi olmadıklarını biliyoruz. Burada İstanbul'un sorunları neyse acil öncelikli işler meseleler neyse biz buraya odaklanacağız ve bir gayret göstereceğiz. İstanbul'un acil sorunları nedir? Ulaşım, adaletli olmayan sosyal yardım işidir, şimdi olmayan bir yönetimdir. Arkadaşlar, şimdi siz belediyeye uğramayacaksınız, İstanbul ile ilgilenmeyeceksiniz,  İstanbul dışında tüm meselelerle ilgileneceksiniz sonra da türlü türlü senaryolarla İstanbulluların aklını çelmeye çalışacaksınız. O yüzden bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum ki İstanbulluların gündeminde olmayan hiçbir iş bizim de gündemimizde asla ve asla olmayacak." diye belirtti.

 

"Öğrencilerimiz mutlu olsun diye her türlü desteği vereceğiz"

 İlköğretim öğrencilerine verilecek beslenme desteği ile ilgili konuşan Murat Kurum, "İstanbul’da eğitim kıymetli. Öğrencilerimiz mutlu olsun, huzurlu olsun diye okullarımıza her türlü desteği vereceğiz. Gençlerimizi en iyi şartlarda yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

 Kurulacak atölyeler ile İstanbul’da okuyan üniversite öğrencileri ile halkın buluşturulacağını belirten Kurum, “Üniversite öğrencilerimize destek vereceğiz ve okullarda yetişen gençlerimizi çok daha kapsamlı, çok daha detaylı bir şekilde yetiştiriyor olacağız. ‘Dene Yap’ atölyeleriyle, teknoloji merkezleriyle, yabancı dil eğitimiyle öğrencilere bu desteği vereceğiz.” dedi.

 “İlkokula giden öğrencilerimize ücretsiz ulaşımı yine Büyükşehir Belediyesi olarak sunacağız.” diyen Kurum, “Tüm okullarımıza temizlik, güvenlik ve beslenme desteği vererek milletimize bu hizmetleri sunmak istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.