Tarihî Kent Meydanları

Neler Başardık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevimiz süresince, ülkenin çevresel sürdürülebilirliğini, kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik önemli bir adım olarak nitelendirdik. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte, şehirlerin hem tarihi dokusunu koruma altına almayı, hem de modern ihtiyaçlara cevap verecek bir yapılanmaya kavuşmasını hedefledik.

 

 

TARİHİ KENT MEYDANLARI PROJESİ KAPSAMINDA TÜRKİYE’DE:

·       Konya’da Mevlâna Edirne’de Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresini tıpkı eski günlerinde olduğu gibi bütün ihtişamıyla yeniden ayağa kaldıracak çalışmalar yaptık.

·       Bursa’da; Ulu Cami’yi de içine alan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesini, Selçuklu şehri Bitlis’te, köprüler, hanlar, medreseleri kapsayan meydanı, Balıkesir’de Zağnos Paşa Camii çevresindeki maneviyatı yeniden harekete geçirdik, Zonguldak ve Sinop’ta yeşili, maviyi ve tarihi yeniden buluşturduk.

·       Terör eylemleri sonucunda harabeye çevrilen Diyarbakır Sur’u, Şırnak’ta ve Iğdır’da tarihin emaneti olan meydanları ve kültürel alanları aslına uygun olarak şehirlere yeniden kazandırdık.

·       Ankara Hergelen Meydanı ve çevresini; Kızılcahamam kasaplar çarşısını, çevre cadde ve sokaklarını; yeni ticari ve kültürel birimlerle, tescilli yapıları da koruyarak vatandaşlara armağan ettik.

 

Proje Galeri