9. BAŞAKŞEHİR ÜNİVERSİTELER TANITIM VE EĞİTİM FUARI BASIN BÜLTENİ

Başakşehir

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Başakşehir Belediyesi tarafından 9’uncusu düzenlenen Tanıtım ve Eğitim Fuarı’na katıldı. Kurum, Başakşehir’de 5 yıl yaşadığını, çocuklarının orada okula gittiğini söyledi. Hedeflerinin gençlerle birlikte ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ olduğunun altını çizen Kurum, ‘’Her alanda kendine yeten, kendini yetiştiren bir gençliğimiz olsun istiyoruz. Gençlerimiz geleceğe emin adımlarla yürüsün.’’ dedi. Başakşehir’de yaptıkları konutların mevcut İBB yönetiminin 5 yılda yaptığı konutlardan fazla olduğunu ifade eden Kurum, ‘’Başakşehir'e, Kayaşehir'e gelsinler ve muhteşem tabloyu görsünler.’’ şeklinde konuştu. Kurum, gençlere sürpriz yaparak Sinan Akçıl’ı sahneye davet etti. Akçıl, ‘’Bir İstanbullu olarak geceleri daha rahat uyumak için oyumu ben Murat Kurum'a vereceğim. Bütün sorunların üstesinden geleceğine eminim. Şehri emin lafı buradan geliyor zaten. O yüzden Sadece İstanbul. 3 Mart Pazar günü Murat Kurum'un da katılımıyla muhteşem bir konser var. Sinan Akçıl, Sefo, Demet Akalın, Kolpa, Hande Ünsal’ın da katılacağı konsere herkesi bekliyorum.’’ diyerek Murat Kurum’a destek verdikten sonra şarkısını seslendirdi. Kentsel dönüşümü gerçekleştireceklerini belirten Kurum, ulaşım çilesini bitireceklerini ve şu anki tarife üzerinden gençlere ulaşımda yüzde 40 indirim sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

‘’Başakşehir büyüdü ve bugün İstanbul’un marka ilçelerinden biri haline geldi’’

 Başakşehir'de kendini evinde gibi hissettiğini belirten Kurum, ‘’Ben burada 5 yıl yaşadım. Çocuklarım burada okudu ve her sokağında, her kaldırımında emeğim var. Sizlerin daha iyi yaşaması için mücadele etmiş bir ağabeyinizim. Geleceğiniz adına Başakşehir Belediyemizin düzenlemiş olduğu bu organizasyonda olabiliyorsak bu çalışmalarımızın, emeklerimizin sayesinde. Biz güzel bir Başakşehir hayal ettik. Cumhurbaşkanımızın 1994 yılında başlattığı Başak Konutları ile Başakşehir büyüdü ve bugün İstanbul’un marka ilçelerinden biri haline geldi. Kayaşehir'i inşa ederken istedik ki burada bir meydan olsun. Bu meydan da hemşehrilerimiz, gençlerimiz, çocuklarımız vakit geçirsinler.’’ dedi.

 

 

‘’Kararları gençlik meclisimizle birlikte alacağız’’

 Başakşehirli gençlere sürpriz yapan Kurum, sanatçı Sinan Akçıl’ı sahneye çağırdı. Gençlerin geleceğe emin adımlarla yürümesini istediklerini dile getiren Kurum, ‘’Gençlerimiz geleceğimizin teminatı olduğu kadar bugünün de karar vericileri, bizim yol arkadaşlarımız. Hedefimiz sizlere çok daha güzel bir gelecek sunabilmek ve bu geleceği sizlerle birlikte inşa edebilmek. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Her alanda kendine yeten, kendini yetiştiren bir gençliğimiz olsun istiyoruz.

 Hedefimiz büyük ve güçlü Türkiye. Gençliğin emin adımlarla yürüdüğü, her alanda kendine yeten Türkiye hedefiyle çalıştığımız bir İstanbul’umuz, bir Başakşehir'imiz olsun istiyoruz. Mahallenizde yürüyerek gittiğiniz, orada ders çalışabildiğiniz kütüphanelerin olduğu, ilk işini kuranlara İBB'nin destek olduğu, üniversiteye giden her gencimize 10 bin TL bursumuzun verildiği ve aslında sizlerle oluşturacağımız gençlik meclisimizle birlikte bu kararları alacağız. Bu kararları hep birlikte hayata geçireceğiz. İstiyoruz ki Başakşehir Türkiye Yüzyılı'nın parlayan ilçesi olsun.’’ dedi.

 

“Sadece Başakşehir’de yaptığımız konutlar, mevcut İBB'nin 5 yıl da yaptığı konutların kat ve kat fazlası”

 Deprem korkusuna ve ulaşım çilesine değinen Kurum, ‘’Sizlerin deprem korkunuzu giderirken ulaşım çilesini de bitirecek adımları atacağız. Her alanda bizi göreceksiniz. Buradaki konutların her birinde emeğim var. Temelinden çatısına buraları projelendirdik ve parlayan Başakşehir'in ilk adımlarını burada attık. Sadece Başakşehir’de yaptığımız konutlar, mevcut İBB'nin 5 yıl da yaptığı konutların kat ve kat fazlası. Başakşehir'e, Kayaşehir'e gelsinler ve muhteşem tabloyu görsünler.’’ şeklinde konuştu.

 

 ‘’Geceleri daha rahat uyumak için oyumu ben Murat Kurum'a vereceğim’’

 Seçimlerde Murat Kurum’u destekleyeceğini söyleyen Sinan Akçıl, "Şimdi size çok güzel bir sürprizimiz var. Bir şarkı yaptım Murat Kurum için. Ve bu şarkı ilk kez Başakşehir'de yayınlanacak. Bir İstanbullu olarak geceleri daha rahat uyumak için oyumu ben Murat Kurum'a vereceğim. Bütün sorunların üstesinden geleceğine eminim. Şehri emin lafı buradan geliyor zaten. O yüzden Sadece İstanbul ve ilk kez Başakşehir'de onun için yaptığım şarkı." diyerek Murat Kurum için yazdığı şarkıyı seslendirdi. Akçıl, ‘’3 Mart Pazar günü Murat Kurum'un da katılımıyla muhteşem bir konser var.  Sinan Akçıl, Sefo, Demet Akalın, Kolpa, Hande Ünsal’ın da katılacağı konsere herkesi bekliyorum.’’ dedi.

 

‘’Gençliğimiz o kadar sağlam, o kadar emin adımlarla geliyor ki bizden çok daha iyisini yapacak’’

 Kurum, beş yıllık süreçte yorulan ve üzülen İstanbul'un gençleri ve kadınlarının kendilerini göreve çağırdığını belirtti. Kurum, ‘’Sizlerle birlikte Başakşehir’imiz ve İstanbul'umuzun 39 ilçesi için bir elimizle deprem dönüşümünü gerçekleştirirken diğer elimizle İstanbul'daki ulaşım çilesini bitireceğiz. Bir elimizle gençliğimiz için yeni kütüphanelerimizi, gençlik merkezlerimizi yaparken diğer elimizle gençliğimiz için yeni yeşil alanlar üreteceğiz. Sizler çok daha mutlu olun, o yeşil alanlarda huzur içerisinde geleceğe güvenle yürüyün istiyoruz. İstanbul Teknopark çalışmalarımızla, teknoloji merkezlerimizle, kuracağımız bu işlerimizle birlikte size her alanda hizmet ettik. Geçenlerde teknopark ziyaretine gittim. Bakın orada bir gencimiz robot üretmiş ve o robot ısıya ve ışığa duyarlı. Enkaz altında herhangi bir canlı varlığı var mı yok mu buna bakabiliyor. Ve gencimiz o ufak sermayelerle, belki bin bir emekle birkaç arkadaşıyla bir araya geldiği o projesine destek olun. Yine başka bir gencimiz aynı teknoparkta bir yazılım yapmış ve bu yazılımla birlikte 15 milyon lira sermaye desteği aldı. Gençliğimiz o kadar sağlam, o kadar emin adımlarla geliyor ki bizden çok daha iyisini yapacak.’’ şeklinde konuştu.

 Gençlerle ilgili projelerini sıralayan Kurum, ‘’Bir taraftan konserlere gidip dinleyeceğiz. Bir taraftan gençlik merkezleriyle birlikte geleceğe daha güvenle bakacağız. Bir taraftan kendiniz, belki farklı meslek dalını bugün burada seçeceksiniz, üniversiteye gideceksiniz. Kimya mühendisi, inşaat mühendisi, mimar, doktor olacaksınız. Ama bir taraftan da yazılımı öğrenmek istiyorsunuz. Farklı bir yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz. Bu eğitimlerin hepsini size verecek akademileri kuracağız. Bu çok önemli. Çünkü istiyoruz ki gençlerimiz çok farklı alanlarda yetişsin. Biz bunları yaparken üniversitede okuyan gençliğimizi asla ve asla yalnız bırakmayacağız. Öğrenci evlerine 25 metreküp doğalgaz vereceğiz. Vereceğimiz burslarımızı her yıl güncelleyeceğiz. Ulaşımda şu anki mevcut tarifeler üzerinden tüm gençliğimize yüzde 40 indirim yapacağız. İstanbul'da okumak eğlenceli olacak ve siz de her alanda kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Çünkü arkanızda sizi düşünen, dertlenen kardeşleriniz olacak. Başakşehir'de Yasin başkanımla el ele vereceğiz. Buraları nasıl inşa ettiysek, hep birlikte bugüne nasıl getirdiysek İstanbul'un 39 ilçesi için de bu çalışmaları hep birlikte yapacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi her alanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayal ettiği o muasır medeniyetler seviyesine sizlerle birlikte çıkaracağız.’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

“Geriye dönüp baktığımızda İstanbul'da kopya çekilecek bir iş yok”

 Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Kurum, Ekrem İmamoğlu’nun projelerinin çalındığı iddiasına cevap verdi. Kurum, “Şöyle geriye dönüp baktığımızda İstanbul'da kopya çekilecek bir iş yok. On metro ihalesinin üçünü iptal ettirdiler. Var olan metro hattının temeline hafriyat döktüler. Kopya çekmek istiyorsa gelsin bak buraya.

 Söyleyecekleri bir iş, bir eser olmadığı için gündemi nasıl değiştiririm anlayışıyla algı ve gündem değiştirme çabalarını biz beş yıldır gördük. Ekrem Bey'i kendi kendine bırakıyoruz. Kendisiyle uğraşan, kendisiyle mücadele eden ve rakibinin de kendisi olduğunu düşündüğüm bir belediye başkan adayımız. O yüzden biz kendi işimize bakacağız Ona da kendi alanında başarılar diliyoruz.” dedi.

Haber Galeri