BAŞAKŞEHİR MİTİNGİ

Başakşehir

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Başakşehir Kent Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti. Mevcut İBB Başkanı’nın 2019’da verdiği vaatleri hatırlamamasına tepki gösteren Kurum, “31 Mart’ta da İstanbullular da seni hatırlamayacak. Sandıkta Başakşehir’imiz en güzel cevabı verecek.” dedi.

 Murat Kurum, İstanbul’un geride kalan 5 yılda hizmetsiz bırakıldığını söyledi. “CHP’li mevcut İBB Başkanı vatandaşlarımızı trafik çilesinden kurtarmak için neden tek bir adım atmadı?” diye soran Kurum, “5 yılda 5 bin konut bile yapamadılar. Bu kardeşiniz, İstanbul’da 173 bin konutu dönüştürürken bunlar İstanbul’a tek bir çivi çakmadı. Biz 81 ilde milletimizin yanındayken, afetlerde milletimizin elini tutmuşken, bunlar da burada insanlarımızı görmezden geldi.” şeklinde konuştu.

 CHP’li İBB Başkanı’nın İstanbulluları zor gününde kendi kaderlerine terk ettiğini vurgulayan Murat Kurum, sözlerini, “Sen kendi genel başkanını devirmek için gizli toplantılar yaparken ben İstanbul’da 365 milyar liralık yatırım yapıyordum. Sen İstanbul’u, vatandaşlarımızı kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken ben İstanbul’un 39 ilçesinde 80 bin yuvayı vatandaşlarımıza teslim ediyordum.” diyerek tamamladı.

 

 

“Başakşehir ‘Reklam Belediyeciliği değil Gerçek Belediyecilik’ diyecek”

 Murat Kurum, mevcut İBB yönetiminin 5 yıldır Başakşehir’e hizmet getirmediğini söyledi. 31 Mart’ta vatandaşların reklam belediyeciliğine son vereceğini belirten Kurum, “70 gündür İstanbul’umuzda yüz binlerce vatandaşımızla kucaklaştık. Ve şunu net bir şekilde gördük. İstanbul, artık kararını vermiştir. Başakşehir artık ‘bu iş tamam’ demiştir. Çünkü biz biriz, beraberiz, hep birlikte güçlüyüz. Bu alan; ‘Reklam belediyeciliği değil, Gerçek Belediyecilik’ diyor. İnşallah 31 Mart’ta Başakşehir, ‘Cumhur İttifakı’ diyecek, ‘Murat Kurum’ diyecek. Başakşehir ‘Yasin Kartoğlu’ diyecek. Sandıklarda İstanbul’un rekorunu kıracak. Biz her zaman Türkiye’nin 81 ilinde, tüm şehirlerimizde aşkla, sevdayla eser ürettik, milletimizin hizmetkarı olduk. Biz sizlere hizmet etmekten onur duyuyoruz, şeref buluyoruz, huzur doluyoruz. Bu anlayışla 22 yıldır İstanbul’umuz için söylediğimiz tek bir şey var: Eser, eser, eser.” dedi.

 

 

“Bunlar İstanbul’a tek bir çivi çakmadı”

 Murat Kurum, İstanbulluların geride kalan 5 yılda hizmetsiz bırakıldığını sözlerine ekledi. Yeni metro ihalesinin yapılmadığını, olanlara da beton döküldüğünü hatırlatan Kurum, şöyle devam etti: “Bugüne kadar hep ‘eserlerin İstanbulu’ dedik, ‘güçlü İstanbul’ dedik, ‘dirençli İstanbul’ dedik. Ama maalesef İstanbul’umuz, İstanbullular 5 yıldır bu beceriksiz, liyakatsiz, tembel yönetimin elinde çile çekiyor. Çile her geçen gün büyüyor. Mevcut CHP’li İBB yönetiminin Başakşehir’e en ufak bir yatırım yaptığını gördünüz mü? Sizlere en ufak bir hizmet getirdiğini gördünüz mü? İşte Başakşehir’in en önemli sorunlarının başında trafik ve ulaşım sorunu geliyor. Burada vatandaşlarımızı trafik çilesinden kurtarmak için neden tek bir adım atmadılar? Bunların böyle bir dertleri de yok. Dünyaya örnek olacak hastane yaptık. Bari yolunu yap. Millete faydalı bir iş var. Kendi menfaatine bir iş görünce oraya çadır kurmayı biliyorsun. Gel burada milletin faydasına olan işi de yap. Bunlar hizmetten anlamaz. Bunlar hizmet üretemez. Eser üretemez. 5 yılda tek bir metro ihalesi yapmadılar. İhalesini yaptıklarımızı da iptal ettiler. Tünellerimize beton döktüler. 1 Nisan’dan sonra yeni metro hatlarıyla, 2 yakaya yapacağımız tünellerle, kavşaklarla, otoparklarla, yeni otobüs ve metrobüs filolarıyla İstanbul’umuzu, İstanbullu hemşerilerimizi hem yalanlardan hem de trafik çilesinden tamamen kurtaracağız. İstanbul’un hangi ilçesine, gidersek gidelim vatandaşlarımız bizden kentsel dönüşümü talep ediyor. Bu konuda dert yanıyor. Ama ne yazık ki mevcut CHP’li Başkan hemşerilerimizin bu talebini de duymadı, görmedi. İBB eliyle yapılması gereken kentsel dönüşüm 5 yılda yapılmadı. Bugün İstanbullu kardeşlerimiz sağlıksız ve güvensiz evlerde can korkusuyla yaşıyor. Halbuki İstanbul’da 100 bin konut yapacaklardı? Ama 5 yılda 5 bin konut bile yapamadılar. Bu kardeşiniz, İstanbul’da 173 bin konutu dönüştürürken bunlar İstanbul’a tek bir çivi çakmadı. Biz 81 ilde milletimizin yanındayken, afetlerde milletimizin elini tutmuşken, bunlar da burada insanlarımızı görmezden geldi.”

 

 

“650 bin konutu nasıl yapacağımızı soruyor; yeniden tek tek anlatıyorum”

 Murat Kurum, İstanbul’da acil dönüştürülmesi gereken 650 bin konut hakkında da konuştu. “CHP’li İBB Başkanı anlamıyor ama yeniden tek tek anlatayım” diyerek konuşmasına devam eden Kurum, “Bu şehrin parasını çarçur eden mevcut CHP’li İBB Başkanı kalkmış ‘Murat Kurum, 650 bin konutu nasıl yapacak’ diyor? Gelse Başakşehir’e, Kayaşehir’e, buradaki konutlar nasıl yapılmış görecek. Buraya uğramadılar ki, konutlar nasıl yapışmış gördüler mi? Sizleri hiç dinlediler mi? Belki buradan ders alır başka ilçede yapardı. Defalarca anlatmamıza rağmen kendisi bir türlü anlamıyor. Şimdi tane tane bir daha anlatıyorum. Bu 650 bin konutun 300 binini KİPTAŞ yapacak. KİPTAŞ İBB’nin biliyorsun değil mi? TOKİ ve Emlak Konut’la hemen hemen buradaki her mahallede bir izimiz var. Başakşehir Belediyesi’nin kendi iştirakleriyle yaptığı sayı, İBB’nin sayısından fazladır. İlçe belediyesinin kaynakları sınırlı. Ama 5 yılda İBB’den fazla yaptık. 250 binini özel sektörümüzle yapacağız. Geriye kaldı 100 bin. Bunu da yine sosyal konut olarak inşa edeceğiz. Evleri dönüşüme girecek vatandaşlarımıza çok ucuza kiralayacağız. Yani 3 başlığımız var: KİPTAŞ, özel sektör, kiralık konut… İşte bu kadar basit. Şimdi bunu nasıl ve hangi kaynakla yapacağız. Onu da anlatayım. Sizin reklam bütçesine ayırdığınız kaynakları, biz kentsel dönüşüme harcayacağız. Sizin siyasi kariyeriniz için ayırdığınız kaynakları, biz bu konutlarımızı inşa etmek için harcayacağız. Sizin sosyal medya trollerine verdiğiniz paraları, biz İstanbulluların, Başakşehirlilerin hizmetine harcayacağız. Sizin CHP’yi ele geçirmek için balya balya savurduğunuz paraları, biz İstanbul’un projelerinde kullanacağız. Başakşehir’in yarınlarına harcayacağız. Hülasa, İstanbul’un kaynağını, İstanbul’a harcayacağız. İstanbul’un hakkını, İstanbul’a teslim edeceğiz. İşte o 650 bin yuvayı da bu kaynaklarla, bu imkanlarla, bu inançla, Başakşehirli kardeşlerimizin, milletimizin bu güveniyle yapacağız. Afetlerde nasıl yaptıysak, Başakşehir’de nasıl yaptıysak öyle yapacağız. 81 ile gitseniz Murat Kurum verdiği sözü tutmuştu. Daha önce 5 yılda 365 bin yuvamızı yaptık. 46 bin afet konutumuzu yaptı. 650 bin yeni yuvamızı da aynı motivasyonla yapacağız. Biz her zaman çalışan tarafta olacağız.” dedi.

 

 

“İstanbullular da 31 Mart’ta da seni hatırlamayacak”

 CHP’li İBB Başkanı’nın katıldığı programlarda 2019’daki vaatlerini hatırlamamasına tepki gösteren Murat Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “HIZRAY’ı yeniden listesine almış. Hani 4 yılda yapacaktın? Sen ne yaptın ki, millet sözüne inansın” dedi. Mevcut İBB yöneticilerinin, İstanbul için 2019’da verdikleri vaatleri gerçekleştirmediğini vurgulayan Kurum, “Bir idareci, bir yönetici milletine verdiği, İstanbullu kardeşlerimize verdiği sözlerin arkasında durmak zorundadır. Eğer bir söz veriyorsan onları tutmak zorundasın. Ama maalesef bugün mevcut CHP’li İBB Başkanı 2019’da, sizlere, İstanbullulara verdiği sözlerin hiç birini tutmadı. Sorulunca da neymiş, hatırlamıyormuş. O unutmuş ama biz buradan hatırlatalım. ‘5 yılda İstanbul’un deprem sorunlarını çözeceğiz’ dedi, çalıştaydan öteye gidemedi. ‘100 bin konut dönüştüreceğiz’ dedi, 5 bin konut bile dönüştüremedi. ‘15 bin yeni sosyal konut yapacağız’ dedi, tek bir konut bile yapmadı. ‘Ulaşım sorununu çözeceğiz’ dedi, tam bir çileye dönüştürdü. ‘Mevcut metro hattını 2 katına çıkaracağız’ dedi, tek bir metro ihalesi bile yapmadı. ‘HIZRAY yapacağız, 4 yılda bitireceğiz’ dedi, temelini dahi atmadı. Yine diyor; ‘HIZRAY yapacağız’. Sen ne yaptın ki, millet sözüne inansın? Senin karnen sıfır. ‘100 bin araçlık kapalı otopark yapacağız’ dedi, yapamadıkları gibi İSPARK’ı bile batırdı. ‘İstanbul’un 2 yakasına 2 yeni otogar yapacağız’ dedi, tek bir çivi bile çakmadı. ‘Megabüs yapacağız’ dedi, var olan metrobüsleri bile işletemedi. Her bir mahallede ulaşım sorunlarını dinlersiniz. ‘İBB’de hiçbir işçi kardeşimizin ekmeği ile oynamayacağım’ dedi, binlerce emekçi kardeşimizi işinden etti. Hani sen İstanbul’a verdiğin sözleri hatırlamıyorsun ya, 31 Mart’ta da İstanbullular da seni hatırlamayacak. Sandıkta Başakşehir’imiz en güzel cevabı verecek.”

 

 

“Sen İstanbul’u kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken ben 39 ilçede 80 bin yuvayı yaptım”

 Murat Kurum, mevcut İBB yönetiminin İstanbulluları zor günlerinde kendi kaderlerine terk ettiğini söyledi. 5 yıllık bakanlık döneminde İstanbul’a 365 milyar liralık yaptırım yaptığını hatırlatan Kurum, “Bu beceriksiz yönetim hiçbir şey yapmadığı gibi, bir de utanmadan, sıkılmadan, bizim İstanbul’a kazandıracağımız eserleri eleştiriyor. Sen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı olup İstanbul’u kaderine terk ederken ben deprem bölgesinde 3 ayda 180 bin konutun temelini atıyordum. Sen kendi genel başkanını devirmek için gizli toplantılar yaparken ben İstanbul’da 365 milyar liralık yatırım yapıyordum. Sen İstanbul’u, vatandaşlarımızı kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken ben İstanbul’un 39 ilçesinde 80 bin yuvayı vatandaşlarımıza teslim ediyordum. Sen İBB bütçesinden ‘yetimin hakkıdır’ demeden milyarları kendi seçim kampanyan için çarçur ederken ben belediyelerimizle birlikte kentsel dönüşüm projelerini başlatıyordum. Ben hiçbir zaman bahanelerin arkasına sığınmadım. Bizi arayanlar algıda, reklamda bulamayacaklar. Bizi arayanlar kentsel dönüşüm şantiyelerinde bulacaklar. Bizi arayanlar metro şantiyesinde bulacaklar. Bizi arayanlar daha güzel bir Başakşehir için çalışırken Yasin Başkan’ımla birlikte çalışırken bulacaklar. İstanbul trafik işkencesinden, ulaşım eziyetinden sizin oylarınızla kurtulacak. İstanbul riskli bina tehdidinden sizin oylarınızla kurtulacak. İstanbul metro yetersizliğinden, otobüs yetersizliğinden, taksi probleminden sizin oylarınızla kurtulacak. İstanbul rahat, huzurlu, kolay ve yaşanabilir bir şehir olacak. İstanbul sizin oylarınızla İstanbul olacak. 1 Nisan’dan itibaren Başakşehir hizmete kavuşacak. Başakşehir’in güzel insanları İBB’yi yanında hissedecek. Aradığınızda, zor gününüzde bu kardeşini yanınızda olacak. Başakşehir İstanbul’un yıldızı olacak.” şeklinde konuştu.

 

 

“Avcılar Firüzköy - Hadımköy / Mahmutbey-Esenyurt metrolarını hızlıca tamamlayacağız”

 Murat Kurum, 1 Nisan’dan itibaren Başakşehir’e getireceği hizmetleri sıralarken metrolardan başladı, kentsel dönüşümle devam etti. Kurum, “Özellikle Sıvat, Ziyagökalp, Tosunpaşa ve Çakmak olmak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarımıza hız vereceğiz. Yine Şamlar ve Altınşehir yan yol düzenlemeleri, Şamlar Kayaşehir Meydan bağlantı yolu ve Mahmutbey kavşak düzenlemesi ile vatandaşlarımızın için bir çileye dönüşen trafiği rahatlatacağız. Yavrularımız, annelerimiz için kreşler yapacak, girişimci gençlerimize ilk işim ofisleri ile destek olacağız. Vatandaşlarımızın dört mevsim rahat bir şekilde pazar alışverişlerini yapabilmeleri için kapalı pazar yerleri inşa edeceğiz. Başımızın tacı kıymetli büyüklerimizi de unutmuyoruz. Onlar için Yaşlı Bakım Merkezi yapacağız. Menekşe Deremizi ilçemize yakışır bir şekilde ıslah edeceğiz.” dedi.

 

 

“Vizyonuyla, gösterdiği ilkeleriyle Murat Kurum Başkan’ımız Büyükşehir’de başarıyla sonuca erecek”

 Murat Kurum’dan önce, kürsüye, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu çıktı. Başakşehir sakinlerinden 31 Mart’ta Murat Kurum’a destek vermelerini isteyen Kartoğlu, “Büyükşehir Belediyesi muradına erecek. Murat Kurum gibi bir başkanımız var. Vizyonuyla, gösterdiği ilkeleriyle, duruşuyla, samimiyetiyle ve her köşesinde imzası olduğu bu şehirle birlikte Murat Kurum Başkan’ımız Büyükşehir’de başarıyla sonuca erecek. Zafer ancak inananlarındır. Murat Kurum geliyor tam gaz, mutluluk artık çok yakın.” cümlelerini kurdu.

Haber Galeri