BAYRAMPAŞA MİTİNGİ

Bayrampaşa

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Bayrampaşa mitinginde seçmenlere hitap etti. Mevcut İBB yönetiminin İstanbul’a 5 yıllık süreçte fetret dönemini yaşattığına vurgu yapan Kurum, “Bu dönemle birlikte aynı anlayışta bir bunalım dönemi yaşıyoruz. Kulakları İstanbul’a, Bayrampaşa‘ya kapalı, gözleri İstanbul’u görmeyen, dilleri İstanbul’u söylemeyen adamların elinde maalesef şu beş yıllık süreçte İstanbul’umuz heba oldu. İstanbul tarihine metro hattına hafriyat döken yönetim olarak geçtiler. Bırakın hafriyat dökmeyi, orada açtığımız tünellere beton döktüler.” dedi. İstanbul’un trafik sorununu çözeceğine söz veren Murat Kurum, “Trafik tamamen durmadan, hayat felç olmadan İstanbul kazanacak, İstanbullular kazanacak” diye konuştu.

 Sosyal medyaya sızan para sayma görüntülerine de değinen Kurum, mevcut İBB yönetimini, “Halk otobüslerimize bakım bile yapamıyorlar. Neden biliyor musunuz? Arka odalarda balya balya paraları saymayı biliyorlar. Esnafın parasını alacağını ödemiyorlar. Ben geçen otobüsçü esnafıyla beraberdim. 2 milyon lira esnafın alacağı var, sonra da otobüs yanıyor, yolda otobüs arıza yapıyor.  Bu esnaf nasıl bakım yapacak?  Sen parasını ödemezsen, sen hak edişini ödemezsen, sen esnafın, Bayrampaşa’nın İstanbul’un haklarını, kaynaklarını öyle arka odalarda balya balya kule yaparsan, bu adam bu otobüsü nasıl çalıştıracak ya?’’ sözleriyle hedef aldı.

 31 Mart seçiminin iki anlayış arasında yapılacak tercihin seçimi olacağının altını çizen Kurum, ‘’Bir tarafta ‘Ayasofya’nın zincirleri kırılsın, ibadete açılsın’ diyenlerle, bir tarafta ‘Ayasofya yeniden müze olsun’ diyenler olacak. Bir tarafta ‘İstanbul büyüsün, İstanbul güçlensin, Türkiye güçlensin’ diyenlerle, bir diğer tarafta büyükelçilerle oturdukları masalarda İstanbul’u rant olarak görenler olacak.’’ dedi.

 Murat Kurum, 24 Mart’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ‘Büyük İstanbul Mitingi’ yapılacağını söyledi. Kurum, “24 Mart mitingi İstanbul’un yeniden yükselişini başlatacağımız günün provası olacak. Yeniden İstanbul'un ehil ellere geçme mitingi olacak, yeniden İstanbul'un şahlanış mitingi olacak ve orada büyük bir coşkuyla Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımızla, milletvekillerimizle birlikte o kutlu yürüyüşü başlatacağız.’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

 

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir hizmetinin yapılmadığı anlayışı 31 Mart’ta sonlandırıyoruz”

 Bayrampaşa’da mülkiyet ve kentsel dönüşümle ilgili bir sorun kalmasın istediklerini belirten Kurum, “Burada vatandaşımızla el ele verip nasıl kentsel dönüşümü başlattıysak, nasıl mülkiyet sorununa ilişkin çözümleri ortaya koyduysak, aynı anlayışla çalışacağız. Aynı anlayışla Atilla Başkanım burada Bayrampaşa’mız için yıllardır hizmet etti. Sizlerle el ele verdi ve buranın yarınları için, gençlerimiz için bir mücadele ortaya koyan Atilla Başkan’dan aldığı bayrağı, İlknur Başkanım, çok daha yukarılara taşıyacak. Biz de şu geçmiş 5 yılda maalesef buraya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir hizmetinin yapılmadığı anlayışı 31 Mart’ta sonlandırıyoruz ve burada Bayrampaşalı kardeşlerimiz için, yarınlarımız için burada bu mücadeleyi sizlerle birlikte vereceğiz.” şeklinde konuştu.

 Bayrampaşa’ya sevdalı olduğunu ifade eden Kurum, “Son seçimlerde Cumhurbaşkanımızın yanında yüzde 53 oy oranıyla dağ gibi durdunuz. Şimdi bu desteği inşallah 31 Mart’ta taçlandırmak için gece gündüz mücadele ediyorsunuz ve diyorsunuz ki; ‘Vakit tamam, vakit İstanbul vaktidir’. Şimdi sizlere soruyorum; Bayrampaşa’da Murat Kurum diyecek miyiz? Bayrampaşa’da İlknur Başkanı destekleyecek miyiz? Tüm İstanbul’da 31 Mart akşamı yeniden İstanbul diyecek miyiz?” ifadeleriyle konuşmasına devam etti.

 

 

“İstanbul tarihine metro hattına hafriyat döken yönetim olarak geçtiler”

 Mevcut İBB’nin yönetimini altında İstanbul’un son 5 yıldır fetret dönemi yaşandığına vurgu yapan Kurum, ‘’Bu dönemle birlikte aynı anlayışta bir bunalım dönemi yaşıyoruz. Kulakları İstanbul’a, Bayrampaşa‘ya kapalı, gözleri İstanbul’u görmeyen, dilleri İstanbul’u söylemeyen adamların elinde maalesef şu beş yıllık süreçte İstanbul’umuz heba oldu. Görevi 10 gün sonra bu kardeşinize inşallah bırakıyorlar ama İstanbul’da adlarıyla yaşayacak tek bir eser bırakmadan gidiyorlar. Bakın tek bir eserleri yok, yani şu güzel Bayrampaşa‘ya, benim güzel İstanbul‘uma trafik çilesinden, dönüşüm derdinden başka bir şey bırakmadılar. Her yere pankartlar astılar. Davulla, zurnayla duyurdular ‘64 km metro yaptık’ dediler; 17 kilometresini bile güç bela yapabildiler. Bir kısmını açmadılar, açacaklar. Bizim dönemimizde başlanan projeleri teker teker iptal ettiler. İstanbul tarihine metro hattına hafriyat döken yönetim olarak geçtiler. Bırakın hafriyat dökmeyi, orada açtığımız tünellere beton döktüler. Üzülerek ifade ediyorum, bugün metrobüs durakları mahşer yeri gibi oldu. Metrolar çalışmaz hale geldi. Her gün İETT‘nin otobüsleri yanıyor. Taksi meselesi günden güne kangrene dönüşüyor. Onu da beceremediler, ‘8+1 dolmuşları taksilere çevireceğiz’ dedi, maalesef ne esnafımız memnun, ne vatandaşımız memnun.” sözleriyle eleştirilerini sıraladı.

 

 

“Arka odalarda balya balya paraları saymayı biliyorlar”

 Mevcut İBB yönetimini sosyal medyaya sızan para sayma görüntüleri üzerinden de eleştiren Kurum, şöyle devam etti: “Halk otobüslerimize bakım bile yapamıyorlar. Neden biliyor musunuz? Arka odalarda balya balya paraları saymayı biliyorlar. Esnafın parasını, alacağını ödemiyorlar. Ben geçen otobüsçü esnafıyla beraberdim. 2 milyon lira esnafın alacağı var, sonra da otobüs yanıyor, yolda otobüs arıza yapıyor.  Bu esnaf nasıl bakım yapacak?  Sen parasını ödemezsen, sen hak edişini ödemezsen; sen esnafın, Bayrampaşa’nın, İstanbul’un haklarını, kaynaklarını öyle arka odalarda balya balya kule yaparsan bu adam bu otobüsü nasıl çalıştıracak ya? Bunların İstanbul diye bir dertleri yok. Bugün bu şehirde yeterli taksi yok. Neden? Çünkü bunlar taksiyi hizmet olarak değil, yandaşlarına rant üretecek bir araç olarak görüyorlar. İstanbul’un kaynaklarını israf ediyorlar. İstanbul’un önünde bugün en büyük engel nedir biliyor musunuz? İstanbul’un önündeki en büyük engel Cumhuriyet Halk Partili İBB yönetimidir.’’

 

 

‘’Trafik tamamen durmadan, hayat felç olmadan İstanbul kazanacak, İstanbullular kazanacak’’

 Türkiye’nin 81 iline gittiğini ve orada verdiği sözleri tuttuğunu hatırlatan Kurum, konuşmasına, “Bugün nereye gitseniz, ‘Murat Kurum sözünü tutar’ derler. Bu kardeşiniz, 1 Nisan’dan sonra; bu şehrin metro hattı uzunluğunu tam iki katına çıkaracak. Bu evladınız 1 Nisan’dan sonra; metrobüsü, İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna kadar uzatacak. 122 km’lik tünellerle, bu şehrin trafiğini yerin altına alacak. Bu şehrin her yerine 250 bin aracın park edeceği, dev otoparklar yapacak. Söz veriyorum, trafik tamamen durmadan, hayat felç olmadan İstanbul kazanacak, İstanbullular kazanacak.’’ diyerek devam etti.

 

 

‘’Bunlarda bol bol çalıştay var ama kentsel dönüşüm yok’’

 İstanbul’daki deprem gerçeğine vurgu yapan Kurum, “Bilim adamlarımız her gün, ‘deprem geliyor’ diye feryat ediyor. Her gece milyonlarca İstanbullu annemiz, deprem korkusuyla sabahlıyor. İstanbullular artık yeni yuvalarına kavuşacağı günü bekliyor. Ama milletin beklentileri bunların umurlarında bile değil. Çünkü Büyükşehir, yapması gereken kentsel dönüşüm projelerini yapmıyor. Biz hatırlatınca da ya inkâr ediyorlar ya da ne hikmetse hatırlamıyorlar. Bunlarda bol bol çalıştay var ama kentsel dönüşüm yok. Bunlarda reklam var, algı var ama yeni yuva yok. Bunlarda, yandaşlarına arka odalarda rant bölüştürme var ama depreme hazırlık yok. Bunların ne yaptığını gördük. Tüm İstanbul gördü. Artık onları kendi hallerine bırakıyoruz. Bu kardeşiniz, İstanbul’un her yerinde 173 bin konutu dönüştürürken; bunlar 5 bin konut bile yapamadılar. Onlar, 5 yılda tek bir adım atmadılar ama aynı 5 yılda, 81 ilimizde 365 bin yeni konutu bu kardeşiniz yaptı. Her afette gidip orada milletimize sözlerimizi nasıl tuttuysak, inşallah aynı anlayışla hep sizin için çalışacağız, sizin için üreteceğiz.diye konuştu.

 

 

‘’İstanbul’umuzu yaşanamaz hale getirenlerle ‘İstanbul’umuz büyüsün’ diyenlerin seçimi olacak’’

 31 Mart seçiminin iki anlayış arasında yapılacak tercihin seçimi olacağının altını çizen Kurum, ‘’31 Mart’ta sandığa giderken de değerli kardeşlerim; bir tarafta bu işleri yapmayan, bu işleri bırakın yapmayı, verdiği vaatleri bile hatırlamayanlar olacak; diğer tarafta da milleti için Bayrampaşa için gece gündüz çalışan kardeşlerimiz olacak. Bir tarafta ‘Ayasofya’nın zincirleri kırılsın, ibadete açılsın’ diyenler, bir tarafta ‘Ayasofya yeniden müze olsun’ diyenler olacak. Bir tarafta ‘İstanbul büyüsün, İstanbul güçlensin, Türkiye güçlensin’ diyenler, bir diğer tarafta büyükelçilerle oturdukları masalarda İstanbul’u rant olarak görenler olacak. Bir tarafta rahmetli Erbakan Hoca’mızın rüyasını gerçekleştirmek için çalışanlar, bu şehri emanet olarak görenler olurken; diğer tarafta bizim Kuran kursuna giden çocuklarımızı ‘Orta çağ zihniyeti’ diyerek aşağılayanlar olacak. Bir tarafta ev kadınlarımızı ayrıştıran, AK Parti'ye, Cumhur İttifakı'na oy verdiği için aşağılayanlar, diğer tarafta da elleri öpülesi annelerimizi başımızın üstünde taşıyan ve onlarla birlikte 22 yıldır bu ülkede her bir karışı nakış nakış işleyenler olacak. Bu seçimde bu anlayışla, İstanbul'umuzu bugün yaşanamaz hale getirenlerle, diğer tarafta ‘İstanbul'umuz büyüsün’ diyenlerin seçimi olacak.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

‘’24 Mart mitingi İstanbul’un yeniden yükselişini başlatacağımız günün provası olacak’’

 31 Mart seçimlerine çok iyi hazırlanacaklarını ifade eden Kurum, 31 Mart'a kadar herkese ulaşacaklarını dile getirdi. Kurum, “Projelerimizi, hayallerimizi anlatacağız ve inşallah 31 Mart akşamı büyük bir zaferi hep birlikte burada yaşayacağız diyorum ve sizlerden de bir söz istiyorum. Hazır mıyız? 31 Mart'ta Bayrampaşa'da İlknur Başkan’ı destekleyecek miyiz? 31 Mart’ta Bayrampaşa'nın her evinde, her sokağında, ‘İstanbul’un muradı’ diyecek miyiz? Allah sizlerden razı olsun biz de sizler için çalışacağız çabalayacağız.’’ dedi.

 24 Mart’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak mitinge de değinen Kurum, konuşmasını, “Buradan çok önemli bir duyuruyu yapmak istiyorum. Biliyorsunuz 24’ünde ‘Büyük İstanbul Mitingi’ni, ‘Yeniden İstanbul Mitingi’ yapacağız. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle birlikte tüm İstanbul’un yeniden yükselişini başlatacağımız günün provası olacak. 31 Mart akşamı tüm İstanbul'un sevineceği günün inşallah başlangıcı olacak büyük mitingimizi yapacağız. ‘Yeniden İstanbul Mitingi’ olacak, yeniden İstanbul'un ehil ellere geçme mitingi olacak, yeniden İstanbul'un şahlanış mitingi olacak ve orada büyük bir coşkuyla sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımızla, milletvekillerimizle birlikte o kutlu yürüyüşü başlatacağız. Tüm Bayrampaşalı kardeşlerimizi, tüm İstanbullu hemşehrilerimizi bu büyük mitinge bekliyoruz. Ve yürüyüşümüzü bir hafta önce İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki millet bahçemizden başlatalım diyoruz.’’ sözleriyle noktaladı.

 AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise mitingte yaptığı konuşmada ‘’31 Mart akşamı 19.30’a saatleri kurun, geliyor Murat Kurum.’’ dedi. 

Haber Galeri