ÇEKMEKÖY KAVŞAK AÇILIŞ TÖRENİ

Çekmeköy

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Çekmeköy Kavşak Açılış Törenine katıldı. CHP’li İBB yönetiminin Çekmeköy‘e en ufak bir yatırım yapmadığını söyleyerek konuşmasına başlayan Kurum, “İBB koca 5 yılda Çekmeköy‘de tek bir yatırım yaptı mı? Yapmazlar, öyle bir dertleri yok. Anca kendi ikballeri için İstanbul’un kaynaklarını çarçur ederler. Orada vatandaşın sorunu varmış, ulaşımla ilgili vaat vermiş, vaat gerçekleşecekmiş gibi bir düşünce içerisinde olmazlar. Bırak düşünceyi, adam verdiği halde hatırlamıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Artık İstanbullu kardeşlerimiz trafik çilesi ile uğraşmak istemiyor.” dedi. İstanbulluların ömrünün 3 yılının trafikte geçtiğini belirten Kurum, “Mevcut CHP’li Belediye Başkanı 5 yılda tek bir metro ihalesine çıkmadı. Rahmetli Kadir Ağabeyimiz döneminde attığımız temelleri, ‘metroların temellerini ben attım’ diye yalan söylüyor. Hiç utanma, sıkılma, yüz kızarma yok. Bir tarafta verdiği vaatleri hatırlamıyor ama bizim temelini attığımız işleri ‘ben attım’ diyerek yalan söylüyor.’’ şeklinde konuştu. İstanbul’un son 5 yılda algıdan başka hiçbir şey yapmayanlar ile millet için gece gündüz çalışanlar arasında bir tercih yapacağını dile getiren Murat Kurum, “Bu seçim İstanbul’un geleceğinin seçimidir. Bu seçim İstanbul’un kader seçimidir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

 

"İstanbullular algıyla, yalanla kendisini kandıranları istemiyor"

 Murat Kurum, konuşmasına, son 70 günde İstanbul’un tüm mahallelerinde yüzbinlerce kişiyi ile bir araya geldiğini söyleyerek başladı, “İstanbul’umuz son beş yıldır bu beceriksiz, liyakatsiz, tembel yönetimin elinde fetret dönemini yaşıyor. Her gün çile yaşıyor. Bu aziz şehir bir avuç iş bilmezin elinde her geçen gün heba ediliyor. Her geçen gün İstanbullu hemşehrilerimiz artık algıyla, yalanla kendisini kandıranları istemiyor." diye de devam etti.

 

 

"Kendi ikballeri için İstanbul'un kaynaklarını çarçur ettiler"

 CHP’li İBB yönetiminin Çekmeköy‘e en ufak bir yatırım yapmadığını söyleyen Kurum,  "Çekmeköy‘ün en önemli sorunlarının başında trafik ve ulaşım geliyor. Buna dair İstanbul Büyükşehir Belediyesi koca 5 yılda Çekmeköy‘de tek bir yatırım yaptı mı? Yapmazlar, öyle bir dertleri yok. Anca kendi ikballeri için İstanbul’un kaynaklarını çarçur ederler. Orada vatandaşın sorunu varmış, ulaşımla ilgili vaat vermiş, vaat gerçekleşecekmiş gibi bir düşünce içerisinde olmazlar. Bırak düşünceyi, adam verdiği halde hatırlamıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Artık İstanbullu kardeşlerimiz trafik çilesi ile uğraşmak istemiyor. Çilesiz bir İstanbul istiyor, kolay bir İstanbul istiyor. Hasretle İstanbul’u gerçek belediyecilikle buluşturacak kadroları bekliyor. Çünkü mevcut CHP’li yönetim bu milleti trafik çilesine, ulaşım problemine mahkum etti.’’ şeklinde konuştu.

 

 

"İstanbullular metro ve metrobüs duraklarında korku filmi yaşıyor"

 İstanbulluların bir yılının 288 saatinin, ömrünün de üç yılının trafikte heba olduğuna vurgu yapan Kurum, “İstanbullular bugün metro ve metrobüs duraklarında, üstgeçitlerde korku filmi yaşıyor. Bırakın araç trafiğini çözmeyi, kilometrelerce uzayan yaya kuyruklarına yol açtılar. Beş yılda tek bir metro ihalesine çıkmadılar, tek bir metro ihalesi yok. Mevcut Cumhuriyet Halk Partili aday yetmezmiş gibi bir de ne yaptı, rahmetli Kadir Ağabeyimiz döneminde attığımız temelleri, ‘metroların temellerini ben attım’ diye yalan söylüyor. Hiç utanma, sıkılma, yüz kızarma yok. Bir tarafta verdiği vaatleri hatırlamıyor ama bizim temelini attığımız işleri ‘ben attım’ diyerek yalan söylüyor. Burada Çekmeköy‘den bir kez daha söylüyoruz; bu ‘yarı zamanlı’ belediye başkanının son beş yılda İstanbul’da yaptığı tek bir metro ihalesi yoktur. ‘Açtım’ dediği 47 kilometrelik metro hattının da sadece 8 kilometresi bu dönemde yapılmıştır. Bu yönetim 2019’da göreve geldiğinde Mahmutbey-Mecidiyeköy hattı yüzde 99 tamamlanmıştır. Yüzde 99’unu biz yapmışız, vermişiz, yüzde 1’ini tamamlamış. Dudullu hattının yüzde 70’i tamamlanmıştı. Rumelihisarı fünikülerinin yüzde 50’si tamamlanmıştı. Yani ‘bitirdim’ dediği proje sona gelmişti. Bir de bizim dönemimizde başlanan ama iptal ettirdiği projeler var ki, onları saymaya kalksak sabaha kadar bitiremeyiz.” dedi.  

 

 

"Bizi projeler üzerinden eleştiremiyorlar"

 Mevcut İBB yönetiminin panik içinde hareket ettiğini ve seçim korkusu yaşadığını söyleyen Kurum, şöyle devam etti: “Tüm bunları söyleyince de hemen ne oluyor biliyor musunuz? Elleri ayakları birbirine dolanıp bir şey diyemiyorlar. Bizi projeler üzerinden eleştirmiyorlar. Panikle gittiler ne yaptılar biliyor musunuz?  ‘İşe başlama töreni’ yaptılar. İşe başladım! Böyle bir tören duydunuz mu? Başlama töreni, merasimi açılış olur değil mi? Temel atarsın, işe başlarsın. İşe başlama töreni. İşe törenle bir zahmet gidelim, bir tören yapalım da acaba bu işi yapabilir miyiz? Ortada ne temel var ne metro. Bunu da seçim korkusuyla yaşıyorlar. Senin dört yıldır aklın neredeydi?  Dört yıldır sen Sancaktepe‘nin, vatandaşımızın o ihtiyaçlarını görmezden geldin. Şimdi alelacele ‘işe başlama töreni’ yapıyorsun. Bu millet sana inanır mı? İnanmaz. Bu millet sana 31 Mart‘ta, o hatırlamadığın eserlerin de yapmadığın işlerin de hesabını sandıkta soracak. Bunlar kendi menfaatini görse hemen oraya gider, bir çadır kurar. Kendi geleceği için bir menfaat orada olsa yol yürüdüğü arkadaşlarını hemen orada saf dışı bırakır, sırtından hançerler ve orada İstanbul’un kaynaklarını da kendi geleceği için harcamayı çok iyi bilirler öyle değil mi?”

 

 

"46 bin afet konutunu bitirdik, vatandaşlarımıza teslim ettik"

 Verdiği sözü yerine getirmek için her zaman gece gündüz çalıştığını, sözünün eri olmak için elinden geleni yaptığını belirten Kurum, Bakanlık yaptığı 5 yıllık dönemi hatırlattı; “Çekmeköy ve İstanbullular Murat Kurum’u bilir. Evelallah sözümüzü tutmak için gece gündüz çalışırız, elimizden gelen her şeyi yaparız. Geçmişte 5 yıllık bakanlığım dönemimde hep o anlayışla çalıştım. Sellerde, yangınlarda depremlerde milletimize söz verdik, bir yıl içerisinde bu konutları bitireceğiz dedik ve hamdolsun 46 bin afet konutunu bitirdik, vatandaşlarımıza teslim ettik.” diyerek de, İstanbullunun ona olan güveninden emin olduğunu vurguladı.

 

 

"İstanbullular, ehliyetsiz ve liyakatsiz mevcut İBB yönetimini süresiz tatile gönderecek"

 İstanbulluların karşısına 365 bin sosyal konutu yapan biri olarak çıktığını söyleyen Murat Kurum, “39 ilde 80 bin sosyal konutu tamamlamış, 173 bin konutun dönüşümü için İstanbul’un 39 ilçesinde emek vermiş bir kardeşinizim. Aynı anlayışla, aynı motivasyonla ‘Şimdi İstanbul’ diyoruz. Sadece İstanbul’a odaklanacak, İstanbul’un sorunları için bu mücadeleyi ortaya koyacağız. Bizim bu şehre dair hayallerimiz var, hedeflerimiz var. 31 Mart’a 13 gün kaldı. İstanbul’umuzu eserlerimizle, hizmetlerimizle donatacağımız o günleri iple çekiyoruz. Kapı kapı dolaşacak, her gönüle girecek, her gönüle dokunacak ve 31 Mart‘ta hep birlikte muhteşem bir zaferi Çekmeköy’ümüzle birlikte taçlandıracağız. 5 yıldır ehliyetsizliğin liyakatsizlik pençesinde kıvranan İstanbul’umuz, Çekmeköyümüz 31 Mart’ta mevcut İBB yönetimini süresiz tatile gönderecek. Biri eş genel başkanlığı bırakacak, hani Özgür var ya, adı Özgür ama kendi özgür olamayan … O eş genel başkanlığı bırakacak. Öbürü de çok sevdiği tatile gitmek üzere burada 31 Mart akşamı Saraçhane‘de valizlerini toplayacak. Akşam 7.30’da geliyoruz. Başkanım söyledi, ona göre, erkenden topla valizlerini.

 Ehliyetsizsizliğin pençesinde kıvranan İstanbul, gerçek belediyecilere 31 Mart akşamı kavuşacak. Bunu da İstanbul’un kadınlarıyla, gençleriyle birlikte yapacağız. Bugün bu alanı dolduran Çekmeköylü kardeşlerimizle birlikte yapacağız.” diye konuştu.

 

 

"Bizi hiç kimse polemik yaparken görmeyecek"

 Algı ve reklam belediyeciliği yapmayacaklarına söz veren Kurum, “1 Nisan sabahı bizi arayanlar algıda reklamda bulamayacaklar. Bizi arayanlar milletin yuvalarını yaparken bulacaklar. Bizi arayanlar yerin üstünde dönüşüm, yerin altında metro şantiyelerinde bulacaklar. Bizi arayanlar İstanbul’un 39 ilçesinde millet bahçeleri yaparken bulacaklar. Bizi hiç kimse ama hiç kimse polemik yaparken görmeyecek. Bizi bekleyen kardeşlerimizle el ele vereceğiz, temellerimizi atacağız, açılışlarımızı yapacağız. Gençlerimiz, kadınlarımız için yeni işyerleri, ofisler kurarken bulacak ve bizi arayanlar ayağımızda çizmemiz, başımızda baretimiz, sırtımızda montumuzla İstanbul için koşarken bulacaklar.

 Bizi hiçbir zaman kirli pazarlıkların, iftiraların, dedikoduların tarafında bulamayacaklar. Bu aziz millet için hep yapan, hep üreten tarafta olacağız. Biz hiçbir zaman sözünü yiyenlerin tarafında olmayacağız. Biz hep sözünü tutanların tarafında olacağız. Dün nasıl 81 ilimize, İstanbul’umuza hizmet ettiysek 1 Nisan’dan sonra da bu aziz şehre hizmet etmeye devam edeceğiz.”  cümleleriyle konuşmasına devam etti.

 

 

"Bu seçim İstanbul’un kader seçimidir"

 İstanbullunun 31 Mart’ta, son 5 yılda algıdan başka hiçbir şey yapmayanlar ile millet için gece gündüz çalışanlar arasında bir tercih yapacağını hatırlatan Murat Kurum, sözlerini, “14 gün sonra sandığa gideceğiz ve bir tarafta koca 5 yılda algıdan başka hiçbir şey yapmayanları, diğer tarafta da bu 5 yıllık süreçte bu aziz millet için gece gündüz çalışanları oylayacağız. Bir tarafta bu 5 yılı kendi geleceği için İstanbul’un kaynaklarını çarçur edenleri, diğer tarafta da her afete milletin yanına koşmuş, millete söz vermiş ve bu 5 yılda İstanbul’a 365 milyar TL yatırım yapanları seçeceğiz. Bu seçim İstanbul’un geleceğinin seçimidir. Bu seçim İstanbul’un kader seçimidir. Bu seçim İstanbul’un ‘Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızı olması kararının verileceği seçimdir. O yüzden 14 günlük süreçte herkese gidelim, hayallerimizi anlatalım, projelerimizi anlatalım. 31 Mart akşamı İstanbul’un yeniden yükselişini, yeniden dirilişini başlatalım.’’ diyerek noktaladı. 

 Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu da kısa bir konuşma yaptı. Taşdelen-Alemdağ Köprülü Kavşağı’nın, Çekmeköy'ün karayolu ulaşımına güç katacağını belirten Bakan Uraloğlu, önceki gün tanıtımı gerçekleştirilen ‘Terminal İstanbul’un, İstanbul'u dünyanın en gelişmiş 20 girişimcilik şehri arasına sokacak önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Haber Galeri