Fatih

15 Mart 2024

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İFTARI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, öğrencilerin daveti üzerine İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen iftar programına katıldı. 21’nci yüzyılda fetihlerin ilim ve bilimle gerçekleştiğini dile getiren Kurum, “Türkiye Yüzyılı’nın fatihleri gençlerimiz olacak.” dedi. İstanbul’u gençler için ilmin kapısı ve başarıların merkezi haline getirmekte kararlı olduklarının altını çizen Kurum, “Kendi işinizi kurmanız, okul hayatınızda özgürce hareket edebilmeniz için gerekli tüm destekleri sunacağız.” ifadelerini kullandı. Gençlerin yönetimde söz ve hak sahibi olabilmesi için ‘Gençlik Meclislerini’ işler hale getireceklerini sözlerini ekledi.

Kentsel dönüşüm ve ulaşımla ilgili sorunları çözmek için hemen harekete geçeceklerini ifade eden Kurum, “Sokağınızda yanından geçmeye çekindiğiniz sağlıksız, güven vermeyen, eskimiş konutlarımız 1 yıl sonra artık sokağınızda olmayacak. Onların yerinde afetlere karşı dirençli 130 bin yeni konutumuzu göreceksiniz. 5 yıl içerisinde 650 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. Şu an 340 kilometre olan metro mesafesini 5 yılda 650 kilometreye çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Fatih

11 Mart 2024

ÖĞRENCİ EVİNDE SAHUR YAPTIK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, bir TV programında sahura davet eden hukuk öğrencisi Feritcan Başaranoğlu’na verdiği sözü tuttu. Başaranoğlu’nu evinde ziyaret etti.

Kurum öğrenci evindeki gençlere, yeni evleneceklere ve iş kuracak olanlara verilecek destekleri anlattı. Paylaşımlı ofislerin yapılacağını belirten Kurum, “İş kuracak gençlere sermaye desteği vereceğiz. Sizlere de şöyle bir iş imkanı sunacağız; hukuk okuyorsunuz. Lise çağındaki çocuklara üniversite hazırlıkta ders vereceksiniz. Burada saati 200 TL para kazanacaksınız. İlk evliliklerini yapacak gençlere de 50 bin TL beyaz eşya desteği yapacağız.” şeklinde konuştu.

Evdeki öğrencilerden kararsız seçmen Haluk Emre Günaydın ile sohbet eden, projelerini anlatan Murat Kurum’un, gecenin sonunda “Artık seninle anlaştık.” dediği genç öğrenci de Kurum’a “Evet, anlaştık.” diye cevap vererek ikna oluğunu belirtti.

Sohbetin ardından Kurum gençlerle playstation oynadı; öğrencilerle mutfağa girip sahur için menemen yaptı.

Fatih

9 Şubat 2024

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MURAT KURUM TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİKLİĞİ AZINLIK CEMAATLERİ KONUŞMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Türkiye Ermenileri Patrikliği’nde, Türkiye Ermenileri Patriği II. Sahak Maşalyan, Başpiskopos Aram Ateşyan ve Azınlık Cemaatleri ile bir araya geldi. İstanbul’un medeniyet birikimine; varlıklarıyla, özgün değerleriyle asırlardır katkı sunan cemaatlerin temsilcileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kurum, Sarıyer Santa Maria İtalyan Kilisesi’ndeki ayin sırasında gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak konuşmasına başladı. Kurum, ‘’Türkiye birbirinden çok farklı mezheplerin, dinlerin hoşgörü içerisinde yaşadığı; bir kardeşlik coğrafyasıdır.’’ dedi. İstanbul’da 1994 yılında başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan iktidarları süresince azınlık temsilcilerinin her zaman yanında olduklarını söyleyen Kurum, ‘’Biz bu dostlarımızla; ortak vatan, ortak gelecek ve eşit vatandaşlık ilkesi ile yola çıktık.‘’ sözlerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesini inşa ettiklerini söyleyen Kurum, ‘’Hiç kimsenin kendini yalnız hissetmediği, kimsenin geride kalmadığı bir İstanbul için koşacağız. İstanbul’u hep birlikte kucaklayacağız.’’ şeklinde konuştu.

1 Nisan’dan sonra Azınlık Cemaatlerinin ibadethanelerini depreme karşı güçlendireceklerini ve yeni ibadethaneler açacaklarını söyleyen Kurum, okulların da tüm ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, yaşlı yaşam ve engelli merkezleri açacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Türk Ermenileri Patriği II.Sahak Maşalyan yaptığı açıklamada ‘’Ziyaretlerinden onur duyduk. Sorunlarımızı dinlediler. Biz onların proje ve vaatlerini dinledik. Bu seçim yarışında kendisine başarılar diliyoruz. Şehrimiz için en hayırlısı olsun.’’ dedi.

Fatih

7 Şubat 2024

MEMUR-SEN İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbul İl Başkanlığı’nda Memur- Sen üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda memur ve işçilere seslenen Kurum, “31 Mart İstanbul'umuzun, kutlu şehrimizin özgürlüğe kavuşma yolu. Ve bu manada istiyoruz ki İstanbul'u gençliğiyle, kadınlarıyla, esnafıyla, memuruyla, işçisiyle mutlu bir şehir haline getirelim. Ve bu mutlu şehirde herkes; yüzü gülerek, gönlü gülerek, huzur içerisinde, güven içerisinde yaşasın istiyoruz. Bu manada memurumuzun başı öne eğilmesin. İşçi kardeşimiz yarın bu riskli binalarda acaba başıma bir iş gelir mi, bir sıkıntı yaşar mıyım gibi bir endişe içinde olmasın istiyoruz.” dedi. Mevcut İBB yönetiminin yarı zamanlı çalıştığını belirten Kurum, “Bugün gelinen süreçte İstanbul'da 5 yıldır kaybolan yılların getirdiği trafik çilesi ile hepimiz karşı karşıyayız. Yine deprem riskine baktığımızda; deprem riskiyle alakalı her mahallede, her ilçede bir endişenin olduğun u görüyoruz. Öbür taraftan sosyal politikalara baktığımızda, sosyal politikalarda adaletli bir politika yürütülmediğini görüyoruz, yani hak edene hak ettiğinin verilmediği. Ve yine yönetim anlayışına baktığımızda; İstanbul'da yarı zamanlı bir belediyecilik yapıldığını, boş zamanlarda belediyeye uğrayan bir yönetim olduğunu, İstanbul dışındaki tüm gündemlerle meşgul olan bir yönetim olduğunu da burada hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz, şahit oluyoruz. Ve ondan sonra da bakıyorsunuz ki İstanbul'un trafiği bir çile haline geliyor. İstanbul'da işe gitmek, İstanbul'da yaşamak artık bir endişe haline geliyor. Burada siz kalıcı yatırımları yapmazsanız, sürdürülebilir çözümleri ortaya koymazsanız işte netice bu olur.” dedi.

Fatih

7 Şubat 2024

İSTANBUL TİCARET ODASI ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbul Ticaret Odası’na ziyarette bulundu. Kurum'u İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve beraberindeki heyet karşıladı.

Fatih

17 Mayıs 2023

İstanbul Kartal halka sesleniş

Nasıl 21 yılda şehirlerimizi baştan aşağı inşa ettiysek Türkiye Yüzyılı’nda da milletimizin destekleriyle, dualarıyla yine güzel eserlerimizi ülkemizin … kazandırmaya devam edeceğiz…

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...