GIDA TOPTANCILARI VE KURU GIDA HALI YÖNETİMİ VE ESNAF BULUŞMASI

Başakşehir

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İGTOT Konferans Salonu’nda Gıda Toptancıları ve Kuru Gıda Halı Yönetimi ve Esnaf Buluşmasına katıldı.

 İstanbul’un deprem riskine dikkat çeken, Alın teri döktüğümüz, emek verdiğimiz İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı’nda bulunmaktan dolayı çok güzel duygular içerisindeyim. İstanbul’un deprem gerçeği içinde olduğunu bilim insanlarımız söylüyor. İstanbul’un bir deprem gerçeği olduğunu bütün bilim insanlarımız söylüyor. Ve bu çerçevede de İstanbul’da bulunan 7 buçuk milyon bağımsız bölümün, bir buçuk milyonu ticari ve aynı zamanda sınai üretim tesislerimiz. Tabii bu üretim tesislerini İstanbul'umuza yakışacak şekliyle modern alanlara taşımamız çok elzem, çok çok kıymetli.şeklinde konuştu.

 

 

“İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız

 Riskli konutlarda olduğu gibi, esnaf ve işyerleri için dönüşüm zorunluluğu bulunduğunu belirten Kurum,Burada baktığımızda bin 100 esnafımız hizmet veriyor. İstanbul’un ekonomisine, istihdamına hizmet veriyor. Tesisimiz örnek bir dönüşüm modeliyle, ticari dönüşümün İstanbul Başakşehir'de bin 100 bağımsız bölümünü içeren projesiyle, Avrupa'nın en büyük gıda toptancısı üssü vazifesi görüyor. Aynı zamanda örnek bir dönüşüm projesi olarak gözler önünde. İstanbul’daki konutlarımız için bir dönüştürme hedefi koyduk. Riskli olduğunu tespit ettiğimiz bir buçuk milyon konutun 600 bininin acilen dönüştürülmesi gerektiği tüm bilim insanlarımızca ifade ediliyor. 650 bin konutun dönüşümü için bir hedef ortaya koyduk. İstanbul'umuzun 39 ilçesindeki 964 mahallesinde uygulamaya geçireceğiz. Bu uygulamayı nasıl burada gıda toptancılarımızla, milletimizle, esnafımızla el ele vererek gerçekleştirdiysek, İstanbul'un her alanında konutlarımızı yapacağız. Tabii diğer taraftan da İstanbul sanayisini depreme karşı korumak zorundayız. Çünkü lokomotif şehrimiz İstanbul'umuz ekonominin öncü şehri. İstiyoruz ki ekonomik şehir İstanbul hem hane ekonomisinin güçlendiği hem de üretimiyle ve istihdamıyla ülkemize hizmet eder hale gelsin. Bir buçuk milyon ticari üniteyi merdiven altı dediğimiz risk taşıyan, sıkıntı çeken, gerek esnafımızın gerek vatandaşımızın tam anlamıyla hizmetleri alamadığı bu projeleri, aynı burada yapmış olduğumuz gibi örnek dönüşüm projeleriyle birlikte gerçekleştiriyor olacağızdedi.

 

“Şehrin içindeki yüzde 25 ağır vasıta trafiğini şehrin çeperlerine alacağız”

 İstanbul için projelerinin ve çözüm planlarının hazır olduğunu sözlerine ekleyen Murat Kurum, Buraya bir ‘master plan’ çerçevesinde bakıyoruz. İstanbul'un üretimini devam ettireceğiz. Nitelikli üretimin, yükte ağır değil ama pahada ağır üretimin merkezi İstanbul olsun istiyoruz. İstanbul'un üçüncü çevre yolu güzergahında yeni 6 tane lojistik merkez kuracağız. Bu merkezlerde kıymetli Başkanımın da ifade ettiği gibi, lojistik ürünlerimizi bağlayacağız. Şehrin içindeki yüzde 25 ağır vasıta trafiğini şehrin çeperlerine, şehrin kuzeyine almış olacağız. Bir taraftan trafiği rahatlatırken, diğer taraftan da vatandaşımızın, esnafımızın bu alanda çok daha rahat iş yapmasına imkan sağlayacağız. Bunun için de lojistik merkezlerimizi, lojistik köylerimizi çok çok önemsiyoruz. Yine bu projemizi besleyecek İstanbul Havalimanı'nın hemen yanında bir lojistik liman kuruyoruz. Hem lojistik köylerimizle hem de limanımızla esnafımız, Türkiye'nin her yerine, dünyanın her yerine ticaretini çok daha güçlü bir şekilde yapabilecek. Bağlayacağımız lojistik yollarımız, kıymetli Mustafa Başkan’ım anlatıyor, şu 5 yıllık süreçte Başakşehir Belediyemiz kısıtlı bütçe imkanlarıyla 3 kilometre yolu gıda toptancılarına getirmişken, maalesef Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un her yerinde olduğu gibi burada da bir hizmetinin, bir eserinin olmadığını görüyoruz. Tabii böyle bir dertleri yok değerli arkadaşlar. İstanbul'un ticareti büyüsün, İstanbul'un esnafı rahat olsun, İstanbul'un esnafı çok daha güçlü bir şekilde iş yapsın gibi bir dertleri olmadığı için bu hizmetleri yapmalarını esnafımız da biz de beklemiyoruz. Yapacağız biz. 1 Nisan'da göreve geldiğimizde Rami toptancılarımızın, İstanbul Gıda Toptancıları Çarşı’mızın yollarını, esnafımızın bizden talebi neyse bu talepleri gece gündüz çalışarak sizlerin hizmetine sunacağız. Bu bizim önceliğimiz. Bizim sözümüz başkalarına benzemez, biz söz verdik mi o sözü tutarız. Rami toptancıları olarak size kazandıracağız.” diye devam etti.

 

1 Nisan gelecek dertler bitecek, 1 Nisan gelecek İstanbul gülecek

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, 31 Mart’taki yerel seçimlerin önemine, Başakşehir’deki işlerimize, eserlerimize bakacaksınız ve orada milletimize ne söz vermişiz ve o sözleri nasıl tutmuşuz, hayallerimizi nasıl gerçekleştirmiş net bir şekilde görürsünüz. Depremlere gittik, söz verdik. Depremler oldu, biz Elazığ’daydık, Malatya’daydık 2 saat sonra kardeşlerimizin. Hemen milletimizle el ele verdik. Deprem bölgesinde hem üzüldük hem ağladık ama bir taraftan da milletimize bir söz verdik. Dedik ki; ‘biz konutları bir yıl içerisinde teslim edeceğiz.’ Hamdolsun Elazığ'da ve Malatya'da konutlarımızı teslim ettik. Sonra gittik evlerinde çaylarını içtik, dualarını aldık. Ardından İzmir'imizde depremler oldu ve yine biz oradaydık. Milletimizle el ele verdik ve güzel İzmir'imizin yarınları için hep birlikte mücadele ettik. Bayraklı'da İzmir tarihinin, 25 yıllık yönetilmiş ve maalesef İzmirli'nin üzgün olduğu, kırgın olduğu o yönetim anlayışından, biz İzmir'in en güzel konutlarını söz verdiğimiz gibi yetiştirdik. En son asrın felaketi, 11 ilimiz etkilendi. 11 ilimizde 14 milyon vatandaşımızı etkileyen felakette biz yine oradaydık. Gittik, milletimizle el ele verdik ve seferberlik anlayışıyla, seferberlik şuuruyla oradaki 3 ayda yapmış olduğumuz çalışmayla tam 180 bin konutun inşasını başlattık. Dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Milletiyle el ele vermiş, 11 il için çalışmış, Adıyaman için, Hatay için, Kahramanmaraş için, Gaziantep için orada günlerce milletiyle birlikte el ele vermiş ve 3 ayda 180 bin konutun inşasını başlatmış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Şimdi ‘Sadece İstanbul’ diyeceğiz. Biz orada bugüne kadar sözlerimizi nasıl tuttuysak bundan sonra da ‘Sadece İstanbul’ diyerek, İstanbul’un esnafı için, İstanbullu kardeşlerimiz için bu hizmetleri yapacağız. 1 Nisan gelecek dertler bitecek, 1 Nisan gelecek İstanbul gülecek, 1 Nisan gelecek Rami toptancısı gülecek, İstanbulluların yüzü gülecek diyorum.” sözleriyle dikkat çekti.

 

“5 yılda İstanbul'daki esnafın huzursuzluğunu, mutsuzluğunu görecekler”

 Murat Kurum, mevcut İBB tarafından iş insanlarının ve esnafın ihmal edildiğini söyledi. Kurum yaptığı konuşmada, “Bu anlayışla hizmetleri yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz. Biz söz verdik mi sözümüzü tutarız. Çünkü icraat bizim işimizdir, hizmet bizim işimizdir, belediyecilik bizim işimizdir. Size söz veriyorum, Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliği tarafından 5 yıldır ihmal edilen iş insanlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın, işçi ve emekçi kardeşlerimizin tüm endişelerini biz gidereceğiz. Mevcut İBB yönetimi tarafından İstanbul'un ticaretine, ekonomisine, emekçilerine karşı oluşturulan o çözümsüzlük ortamını gelsin görsünler. Bekledikleri o hizmeti alamadıklarını görecekler. Geriye dönüp baktıklarında 5 yılda İstanbul'da herhangi bir eser üretme, dediklerinin aksine buradaki esnafın huzursuzluğunu, mutsuzluğunu görecekler. İstanbul'da esnafımızın her anında hep yanında olacağız. 31 Mart'ta hep birlikte ‘Yeniden İstanbul’ diyeceğiz, ‘Sadece İstanbul’ diyeceğiz. Hep birlikte İstanbul'un 571 yıllık onurunu, gururunu yeniden ayağa kaldıracağız.  Esnafımızla buradaki toptancımızla, Başakşehirli hemşehrilerimizle, kardeşlerimizle birlikte el ele verip İstanbul'un yeniden yükselişini, yeniden dirilişini sizlerle birlikte başlatacağız.” dedi.

 

 

“İstanbul'un deprem korkusu için 650 bin konutu inşa edeceğiz”

 Murat Kurum İstanbul’da beklenen büyük depremi işaret etti ve konuşmasını, “Biz dertliyiz. Dert insanı yollara düşürürmüş. ‘Aşk ile çalışan yorulmaz’ derler. Biz aşkla, sevdayla İstanbul için hizmet etmeye geliyoruz. Bu mücadeleyi vermeye geliyoruz. Allah'ın izniyle, milletimizin destekleriyle, dualarıyla, bu işleri bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonraki süreçte de milletimizle el ele vereceğiz ve milletimizin ne sorunu varsa onu dinleyen o sorunu gideren tarafta olacağız. Bir elimizle metro şantiyeleri yaparken, diğer elimizle İstanbul'un deprem korkusu için 650 bin konutu inşa edeceğiz. Bir elimizde İstanbul'un gençleri için yeni yeşil alanlar, üretirken diğer elimizde İstanbullu esnaflarımız için yeni sanayi sitelerinin inşasını gerçekleştireceğiz. Bizi hiçbir zaman iftiraların, dedikoduların, bahanelerin arkasında bulamayacaksınız. Bizi aradığınızda biz esnafımızın yanında olacağız, bizi aradığınızda o metro şantiyelerinde çalışacağız. Deprem dönüşüm konutlarında, şantiyelerde milletimizle el ele vereceğiz. İstanbul'umuzun parlayan yıldızını İstanbul’umuzun geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz.” sözleriyle noktaladı.

Haber Galeri