KADIKÖY STK, KANAAT ÖNDERLERİ, İŞ İNSANLARI BULUŞMASI

Kadıköy

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kadıköy’de STK, kanaat önderleri ve iş insanları ile bir araya geldi.

“Bu şehri ilçelerinden mahallelerine, caddelerinden ara sokaklarına kadar hep birlikte yeniden ihya edeceğiz”

 “Bugün hayırda yarışan derneklerimizin değerli başkanlarıyla bir aradayız. Kadıköy’ümüzün canlarıyla, büyüklerimizle, ekonomimize katkı sunan esnaf kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Kurum, “81 ilimizde ellerimizi birleştirip, binlerce eseri nasıl beraber yaptıysak; şimdi çok daha güzellerini İstanbul’da yapmak için nice yollar yürüyeceğiz. Hep söylediğim gibi; siz bizim mesai arkadaşımız olacaksınız. Derneklerimiz bizim yol arkadaşımız olacak. Sizin yol arkadaşlığınızla beraber, bu şehri ilçelerinden mahallelerine, caddelerinden ara sokaklarına kadar hep birlikte yeniden ihya edeceğiz.” dedi.

 İstanbul’da çözüm bekleyen trafik çilesi ve deprem tehlikesine karşı hızla harekete geçeceklerini ifade eden Kurum, Kadıköy’e yönelik hazırladıkları projelerini anlattı.

 Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattına dair planların hazır olduğunu belirten Kurum, “Benim Söğütlüçeşme’den metroya binen Kadıköylü kardeşimin, önce boğazın altından geçeceği, Beylikdüzü’ne kadar kesintisiz seyahat edeceği bu projemiz; şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” diyerek konuşmasına devam etti.

 

“122 kilometreye ulaşacak tünellerle İstanbul’un merkezi bölgelerindeki trafiği yerin altına alacağız”

 2 yakada 2 büyük tünel yapılacağını dile getiren Kurum, “Toplam 122 kilometreye ulaşacak bu tünellerle; İstanbul’un merkezi bölgelerindeki trafiği yerin altına alacağız. Yenisahra-Bostancı arasında 10 kilometrelik tünellerimizi hemen başlatıp süratle bitireceğiz. D-100 Karayolunun trafik yoğunluğunu azaltacağız; Kadıköylü kardeşlerimizi rahatlatacağız.” dedi.

 

“Trafikten boşalan alana sarı lacivert peyzajıyla Yeni Kadıköy Meydanı’nı inşa edeceğiz”

 5 yıllık dönemde İstanbul’a ulaşım yatırımları yapılmadığını belirten Kurum, “22 yılda İstanbul’umuza deniz ulaşımından metrolara, Marmaray, Avrasya Tüneli, 3. köprü ve metrobüslere kadar devasa ulaşım hizmetleri yaptık. Ama bizim İBB dönemimizden sonra; bu eserlerin etrafına yeterli ulaşım yatırımları yapılmadı. İşte Söğütlüçeşme ve Rıhtım meydanındaki trafiğin sebebi de budur. Biz bu konuda da aksiyona geçeceğiz. Trafiği yerin altına alacağız. Trafikten boşalan alana da; yemyeşil ağaçlarıyla, sarı lacivert peyzajıyla; Yeni Kadıköy Meydanı’nı inşa edeceğiz.” diyerek sözlerine devam etti.

 

“Kadıköy’ün çocuklarının yarınlarını teminat altına alacağız”

 Kadıköy’ün en eski mahalleleri olan Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa’nın denize yakın olmaları sebebiyle zemin olarak çok büyük bir risk altında olduğunu ifade eden Kurum, “Biz ‘Kadıköy’ün Tarihi Yeniden Gün Yüzüne’ diyeceğiz. Kadıköy’ün çocuklarının yarınlarını teminat altına alacağız. Bölgedeki tarih hazinelerini yeniden, geleceğin sahnesine çıkaracağız. Fikirtepe’nin geleceği için dev bir dönüşüm atılımına başladık. Artık riskli yapılar gidiyor, yerine güvenli evlerimiz geliyor. Fikirtepe’de nasıl durmuş projeleri hızlıca yaptıysak; diğer durmuş projeleri de hızlıca yapacağız.” dedi.

 

“Hasanpaşa’daki imar düzenlemesini kağıdı, kalemi, cetveli elime alıp bizzat yapacağım”

 Hasanpaşa’da beklenen kentsel dönüşümün hızla başlatılacağını ifade eden Kurum, “Hasanpaşa’da mahallenin dokusunu koruyan imar düzenlemesini; kâğıdı, kalemi, cetveli alıp bu ellerle bizzat yapacağım.” dedi.

 

“Kadıköy’ümüzde öğrencilerimize yetecek kapasitede yurtlarımızı gençlerimize sunacağız”

 Kadıköy’de bulunan üniversite öğrencilerinin yüksek kira ve barınma derdini sona erdireceklerini dile getiren Kurum, “Kadıköy’ümüzde, öğrencilerimize yetecek kapasitede yurtlarımızın planlanmasına dair arkadaşlarımız süratle çalışmaya başladılar, 1 Nisan sabahı itibarıyla hemen inşasına başlayacak ve gençlerimize sunacağız.” ifadelerini kullandı.

 

“Yönetemediniz, yönetemiyorsunuz, 31 Mart’tan sonra da böyle bir fırsatınız olmayacak”

 “Kadıköy, İstanbul geçtiğimiz beş yılda maalesef çok vakit kaybetti. Mevcut yönetim, hala, İstanbul’un gerçek gündeminden kaçarak; canlarımızın, insanımızın vaktini harcamaya devam ediyor.” diyen Kurum, “Siz Kadıköy’e bir tane spor sahası bile açamamışsınız. Hayvan bakım merkezi kuramamışsınız. Yeşil alan yapmamış, trafiği yönetememiş, bir yuvayı bile yenilememişsiniz. Hala yok Cumhurbaşkanı şöyle dedi, yok hükümet böyle yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayıydınız, 28 Mayıs’ta cevabınızı aldınız. Milletin mührünü gördünüz. Bırakın artık bu sahte gündemleri, maskeli pazarlıkları, sözde halkçılığı. İstanbul’un içinde görünüyorsunuz ama aklınız İstanbul’un dışında dolaşıyor. Artık İstanbul’a dönün İstanbul’a. İstanbul’a dönün de, kendinizle yüzleşin artık. Yönetemediniz, yönetemiyorsunuz, 31 Mart’tan sonra da zaten böyle bir fırsatınız olmayacak. Biz bunları söylüyoruz ama bir kulaktan giriyor, diğerinden çıkıyor. İstanbul’un imkânları ve enerjisi heba edilmeye devam ediyor.” sözleriyle mevcut İBB yönetimine yüklendi.

Duyuru Galeri