KAHRAMANMARAŞLILAR İLE SAHUR

Üsküdar

 

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Üsküdarda Kahramanmaraşlılar ile Sahur Sofrası programına katıldı.

 Kahramanmaraşlı vatandaşlara hitap eden Murat Kurum, Geçmişte sözlerimizi tuttuk, bizim verdiğimiz söz onların verip de tutmadıkları, hatta hatırlamadıkları sözlere benzemez. Biz bir söz verdik mi tutarız, bu söz eser adamlarının, sağlam adamların sözüdür, bu söz Murat Kurum sözüdür. İstanbulun kaderini Kahramanmaraşlı kardeşlerimle birlikte belirleyeceğiz.” dedi.

 Murat Kurum, hayal ettiği İstanbulu anlattı. Trafik sorunu ve deprem endişesine değinen Kurum, Bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, trafik çile olmaktan çıkacak. Engelli kardeşlerimiz, hanım kardeşlerimiz, genç kardeşlerimiz, emekli büyüklerimiz kendilerini yalnız hissetmeyecekler.” şeklinde konuştu.

 Asrın felaketindeki devletin seferberlik anlayışıyla çalıştığını vurgulayan Kurum, Deprem öyle büyüktü ki; 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkiledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gece gündüz çalıştık. Devlet, millet nasıl bir olurmuş, dünyaya gösterdik. 85 milyon tek yürek olduk.” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

 

 

"Sevdiklerimizi, şehrimizi, hatıralarımızı kaybettik ama birliğimizi, beraberliğimizi zayıflatmadık"

 Kahramanmaraş’ın köylerine selam gönderen Murat Kurum Edeler diyarı Kahramanmaraş’ımızın güzel insanları, kıymetli hemşerilerim, aziz İstanbullular, sizleri; sizlerin şahsında Afşinden Andırına, Çağlayanceritten Dulkadiroğluna, Elbistandan Göksuna, Pazarcıktan Onikişubata, Türkoğlundan Nurhaka ve Ekinözü’ne kadar her bir Kahramanmaraşlı kardeşimi hürmetle selamlıyor, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

 6 Şubatta meydana gelen asrın felaketinde bölgede yaptığı çalışmaları hatırlatan Kurum, Kahramanmaraşlı hemşehrilerimiz, oraya gittiğimizde şunu duydum; Allah devletimize zeval vermesindediler. Kahramanmaraşlı kardeşlerimiz, adı gibi kahraman kardeşlerimizdir. Kahramanmaraş’ımızın yüreğimizdeki acısı hala ilk günkü gibi taze. Millet olarak gece yarısı gelen asrın felaketinde, 6 Şubat depremlerinin etkisiyle sarsıldık. Hep birlikte üzüldük. Asrın felaketi bizden çok şeyi alıp götürdü. Sevdiklerimizi, şehrimizi, hatıralarımızı kaybettik. Devletimiz seferberlik duygusuyla hareket etti. Bakan Yardımcım Fatma Hanım da bölgeye gitti. O da bütün vatandaşlarımız konteynerlere geçene kadar, yeni inşaatlar başlayana kadar Kahramanmaraş’taydı. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşlik bağlarımızı zayıflatmadık.” dedi.

 

 

"Devlet, millet nasıl bir olurmuş, dünyaya gösterdik"

 11 ili etkileyen asrın felaketinde 85 milyonun kenetlendiğini vurgulayan Murat Kurum, depremzedelerin yüzleri gülene kadar çalışmaların devam edeceğini söyledi. Yapamazsınız diyenlere kulaklarını tıkayarak çalıştıklarının altını çizen Kurum, Deprem öyle büyüktü ki; 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkiledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gece gündüz çalıştık. Devlet, millet nasıl bir olurmuş, dünyaya gösterdik. 85 milyon tek yürek olduk. Milletimizin yardımlaşma ve dayanışma duygularıyla devletimizin tüm imkân ve kabiliyeti birleşti. 3 ayda 11 ilimize gittik. Depremden hasar görmüş neresi varsa biz orada bizzat ekibimizle arsaları tespit ettik. O yerin ihtiyacı neyse onu gidermek için çalışmalarımızı seferberlik anlayışıyla yürüttük. 3 ayda 180 bin konutun inşaatlarını başlattık. Bize, Siz yapamazsınız, kaynağı bulamazsınızdediler. Depremzede kardeşlerimize hakaretler ettiler, tercihlerinden dolayı ötekileştirdiler. Biz kulağımızı kapattık ve seferberlik anlayışıyla 11 ilimizi ayağa kaldırmak için çalıştık. Şubat ayında 46 bin, geçtiğimiz hafta 30 bin olmak üzer 76 bin konutu teslim ettik. Başlattığımız 307 bin konutu da etap etap teslim edeceğiz ve 11 ilimize sözümüzü tutacağız. Oradaki kardeşlerimizin yüzü gülene kadar devam edeceğiz. Biz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da evlatlarımızın huzurlu ve mutlu yarınları için tüm imkânlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz.  Ben bu vesileyle bir kez daha; asrın felaketi başta olmak üzere yaşadığımız tüm afetlerde yitirdiğimiz canlarımıza; Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim cennet vatanımızı ve aziz milletimizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin.” diyerek sözlerine devam etti.

 

 

"Ne gerek vardiyenlere rağmen dönüştüreceğiz"

 Murat Kurum, İstanbuldaki riskli yapıların acilen dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Bir daha aynı acıların yaşanmasını istemiyoruz” diyen Kurum, Asrın felaketiyle bir kez daha gördük ki, ülkemizin en önemli gerçeklerinden biri depremdir. Bunu İstanbulda da net bir şekilde görüyoruz. Yeni acılar yaşama istemiyoruz. Evlatlarımızı, yavrularımızı toprağa vermek istemiyoruz. Her zamankinden daha hazırlıklı olmak mecburiyetindeyiz. Tabi depremin ne demek olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Bizi en iyi siz anlarsınız. Bu yüzden sizler ve İstanbullu kardeşlerimizin başka acılar yaşamasını istemiyoruz. Bunun için de İstanbula hizmet etmek için yola çıktığımız ilk gün sizlere dirençli bir İstanbul sözü verdik. Nasıl geçmişte afetlerde çalıştıysak, nasıl Elazığ’da Malatyada, Giresunda Bartında söz verip tutuysak, 3 ayda 180 bin konutun inşasını başlattıysak İstanbul için de öyle yapacağız. Kentsel dönüşüm için 650 bin konut dedik. İşte, 31 Martta İstanbullular bize yetki verdikten hemen sonra, 1 Nisandan itibaren iş başına geçeceğiz.” dedi.

 Mevcut İBB Başkanı’nın İstanbulluları zor zamanında yalnız bıraktığını belirten Kurum, İstanbulu afetlere karşı daha dirençli hale getirmek, olası bir depremi en az hasarla atlatabilmek için tüm planlarımızı uygulayacağız. İstanbulda daha önce nasıl 80 bin konutu yapmış, 39 ilçede 173 bin konutumuzun dönüşümünü nasıl başlatmışsak şimdi de milletimizle el ele vereceğiz ve 650 bin konutumuzu Ne gerek vardiyenlere rağmen dönüştüreceğiz. Biz, 650 bin konut dönüştüreceğiz dediğimizde, İstanbulu depreme karşı hazırlık hale getireceğizdediğimizde, CHPli Belediye Başkanı, bunların yapılmasına gerek yokdiyor. Onların anlayışını 5 yılda gördük. Milletin zor zamanında nerelerde tatil yaptıklarını gördük. Depremle ilgili hiçbir adım atmadıklarını 5 yılda gördük. İstanbulluların, annelerimizin, evlatlarımızın, ailelerimizin evlerinde huzurla ve güvenle yaşaması için canla başla çalışacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

"Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, deprem endişesi kalmayacak, trafik çile olmaktan çıkacak"

 Murat Kurum, İstanbuldaki trafik sorunu için de 1 Nisan sabahından itibaren sahada olacağının altını çizdi. İstanbul için hayallerini sıralayan Kurum, Yine İstanbulun bir diğer büyük sorunu olan trafik ve ulaşım çilesini İstanbulluların, sizlerin gündeminden çıkaracağız. Yeni metro hatlarıyla, 2 yakaya yapacağımız tünellerle, kavşaklarla, otoparklarla, yeni otobüs ve metrobüs filolarıyla trafik sorununu kökten çözeceğiz. Trafik sorununun da kökten çözeceğiz. Bu çalışarak, alın teri dökerek olur. Bu kutlu şehir için aynı mücadeleyi buradaki kardeşlerimizle vereceğiz. Ancak samimi hayaller, ancak gönülden kurulan hayaller muradına kavuşur. İşte bu kardeşinizin, Murat Kurumun bir hayali var. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir annemiz deprem endişesi kalmayacak, bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, trafik çile olmaktan çıkacak. Engelli kardeşlerimiz, hanım kardeşlerimiz, genç kardeşlerimiz, emekli büyüklerimiz kendilerini yalnız hissetmeyecekler. Her anında Murat kardeşlerinin, İBB Başkanı’nın yanlarında olduğunu duruşunu 1 Nisan sabahı sergileyeceğiz.” dedi.

 Arayanların kendisini şantiyelerde bulacağını belirten Kurum, sözlerine şu ifadelerle devam etti; Bu öyle bir sorumluluk ki; bizi asla laf üretirken bulmayacaksınız. Bizi daima kapınızın önünde, dizinizin dibinde bulacaksınız. Bizi arayanlar tıpkı bugün olduğu gibi Kahramanmaraşlı kardeşlerimizin yanında bulacak. Dün nasıl Adıyaman’ın yollarında, Gaziantepin yollarında bulduysa, yarın bizi Fikirtepede, bizi Kirazlıtepede, Tozkoparanda bulacaksınız. Dün bizi nasıl Maraş’ın, Hatay’ın, Gaziantepin dar sokaklarında bulduysanız, yarın Sarıyerde, Beşiktaş’ta, Kadıköyde bulacaksınız. Depremde Güzel İzmirimizde, Bayraklı’da bulduysanız, Elazığ’da Malatyada bulduysanız; şimdi de İstanbulun 39 ilçesinde bulacaksınız. Bir elimizle yerin üstünde deprem dönüşümünü gerçekleştirirken, bir elimizle de yerin altında metro şantiyelerinde bulacaksınız. Bizi arayan herkes; başımızda baretimizi görecek, ayağımızda çizmelerimizi görecek… Depremden korunacağız. Bizi arayan herkes; İstanbulu depremden korurken, milletimizin yuvalarını yaparken görecek.”

 

 

"İstanbulun kaderini Kahramanmaraşlı kardeşlerimle birlikte belirleyeceğiz"

 31 Marttaki seçimlerin önemini anlatan Kurum, Tarihin ve milletin önünde size söz veriyoruz. Ama bu söz, onların verip de tutmadıkları sözlere benzemez. Çünkü biz söz verdik mi o sözü tutarız. Bu söz, yaptıklarıyla konuşanların sözüdür. Bu söz, eser adamlarının sözüdür. Bu söz, sağlam adamların sözüdür, bu söz Murat Kurum sözüdür. Ya İstanbulun kaynağını milleti için harcayanları seçeceğiz, ya da İstanbulun kaynağını çarçur edenleri seçeceğiz. Ya İstanbulu kendi gelecekleri için rant görenleri ya da İstanbul için 5 yılda 350 milyar TL harcayanları seçeceğiz. Bu mesele Murat Kurum meselesi değil, İstanbul geleceğinin meselesi. Biz tarihin ve milletin huzurunda söz veriyoruz, milletimizle birlikte bu sözlerimizi tutacağımızı. Geçmişte sözlerimizi tuttuk, bizim verdiğimiz söz onların verip de tutmadıkları, hatta hatırlamadıkları sözlere benzemez. Biz bir söz verdik mi tutarız, bu söz eser adamlarının, sağlam adamların sözüdür, bu söz Murat Kurum sözüdür. 22 yıldır çalışan, ömrünü milletine harcayan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüdür. Kahramanmaraşlı hemşehrilerime inanıyorum, İstanbulun kaderini Kahramanmaraşlı kardeşlerimle birlikte belirleyeceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Haber Galeri