MARMARA MOTORLU ARAÇ SATICILARI DERNEĞİ İLE İFTAR

Pendik

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, MARMAS İftar Programı’nda açıklamalarda bulundu. Mevcut İBB yönetiminin esnafın sorunlarını görmezden geldiğini belirten Kurum, “Ben, esnaf kardeşlerimizin yıllardır çözülmeyen pek çok sorunu olduğunu biliyorum ve bunun çözümü noktasında da gereken her türlü gayreti İstanbul için ortaya koyacağımızı ifade etmek istiyorum. Esnafı bu anlamda çaresiz bırakamayız. Bina altında dükkanların olması bina sakinleri ile ortaya çıkan problemleri beraberinde getirirken; diğer taraftan oradaki esnafımıza örnek projelerle çözüm üretmek zorundayız. 1 Nisan itibarıyla sektörümüzün tüm dinamikleriyle bir araya gelip, bu sorunları teker teker aşacak yatırımları yapacağız.” dedi.

 Konuşmasında ‘deprem’ vurgusu yapan Murat Kurum, mevcut İBB yönetiminin kentsel dönüşüm konusundaki ataletini, “Biz burada 650 bin konutu dönüştüreceğiz dediğimizde, maalesef bugün yarı zamanlı belediye başkanlığı yapan zât; bu konutların dönüşmemesi gerekir diyor. Şimdi ne yapacağız? Hiçbir iş yapmayacağız, seyredeceğiz, vaatler vereceğiz, boş vaatlerle milletimizi kandıracağız, hatta ve hatta verdiğimiz vaatleri bile bugün sorulduğunda hatırlamayacağız ve ondan sonra da biz bu şehirde belediye başkanlığı yapıyoruz diyeceğiz, yok öyle yağma!” sözleriyle eleştirdi. 

 Kurum, megakentte kördüğüm haline gelen trafik çilesine de değinerek,Geriye dönüp baktığınızda koca 5 yılda metro ihalesi yapılmamış. Bırakın metro ihalesi yapmayı, yapılan ihaleler iptal edilmiş. O da yetmemiş, gitmiş hafriyat dökmüşler. O da yetmemiş, bizim orada vatandaşımızın, esnafımızın ulaşabilmesi adına yaptığımız tünellere beton dökülmüş. İşte gelinen süreçte, biz ulaşım noktasında koca 5 yılı böyle özetleyebiliriz. Biz, böyle anılmak istemiyoruz. Biz, milleti ile el ele vermiş; İstanbul’daki trafik çilesini çözecek adımları milleti ile birlikte yapan bir kişi olarak hatırlanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 Mevcut İBB yönetiminin gerekli yatırımları hayata geçirmediğini söyleyerek devam eden Kurum, konuşmasını, “Onlar, İstanbul’u basamak olarak görsünler. Onlar, İstanbul’un kaynaklarını çarçur etmeye devam etsinler. Onlar, milletine değil başka amaçlar için İstanbul’un beklediği hizmetleri yapmamaya devam etsinler.” ifadeleri ile eleştirerek; “Biz İstanbullu hemşehrilerimiz, bizi nerede görmek istiyorsa orada olacağız.” cümleleriyle noktaladı.

 

 

“Esnafımıza örnek projeler üretmek zorundayız”

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Marmara Motorlu Araç Satıcıları Derneği üyeleri ve Yönetim Kurulu ile iftar programında bir araya geldi. Kurum, konuşmasına, “Bugün ülkemizde ikinci el otomobil satışından rızkını kazanan, evine helal lokma götüren on binlerce esnafımla bu süreçte hep bir araya geldim. Sadece İstanbul’da bile 5 bini Anadolu yakasında olmak üzere 11 binin üzerinde ikinci alım-satım yapan esnafımız çalışıyor. Aileleriyle birlikte düşündüğümüzde, sayıları yüz binlere ulaşan insanımız, buradan evine ekmek götürüyor. Ben, esnaf kardeşlerimizin yıllardır çözülmeyen pek çok sorunu olduğunu biliyorum ve bunun çözümü noktasında da gereken her türlü gayreti İstanbul için de ortaya koyacağımızı ifade etmek istiyorum. Esnafı bu anlamda çaresiz bırakamayız. Bina altında dükkanların olması, bina sakinleri ile ortaya çıkan problemleri beraberinde getirirken; diğer taraftan oradaki esnafımıza örnek projelerle çözüm üretmek zorundayız.” ifadeleri ile başladı.

 OTO Ticaret Merkezleri ile esnafa kolaylıklar sağlanacağını söyleyen Kurum, “1 Nisan itibarıyla sektörümüzün tüm dinamikleriyle bir araya gelip, bu sorunları teker teker aşacak yatırımları yapacağız. Bu yatırımlarla birlikte, İstanbul’da şehir içindeki o gereksiz yükü, şehrin çeperlerine atacağımız, ağır vasıta yükünü şehrin kuzeyine göndereceğimiz, burada oluşturacağımız lojistik köylerimizle birlikte yine şehrin içinde yaklaşık yüzde 25 olan ağır vasıta trafiğini şehrin kuzeyine alacağız.” diye konuştu.

 

 

“Depremle ilgili tedbir almak tercih değil, zaruret”

 Murat Kurum, İstanbul’un en büyük sorunlarının deprem riski ve ulaşım olduğunu yineleyerek, “İstanbul’da yaşayan her bir kardeşimin deprem korkusuyla, trafik çilesiyle uğraştığını; artık bu sorunların giderek büyüdüğünü ve milletimiz nezdinde de korkulu rüyaya döndüğünü biliyoruz. İşe gitmek, işten eve gelmek maalesef artık filmleri aratmayacak sahnelerle karşı karşıya kaldığımız bir durumu İstanbul’da artık her gün yaşıyoruz. Bu manada istiyoruz ki İstanbul’da uğraştıran değil, ulaştıran bir trafik olsun. Ve burada vatandaşlarımıza yapacağımız yatırımlarla birlikte gerek metro hatlarıyla, gerek kavşak düzenlemeleriyle, gerek yol düzenlemeleriyle, gerekse iki yakaya yapacağımız tünellerimizle birlikte; biz 5 yıl sonra bu şehre tünel yapmış, 5 yıl sonra bu şehre metro yapmış, 5 yıl sonra bu şehrin trafik sorununu çözmüş, yeni metro ihaleleri yapmış bir Başkan olarak anılmak istiyoruz.” dedi. Mevcut İBB yönetiminin sorunları çözmek yerine büyüttüğünü anlatan Kurum şu cümlelerle devam etti: “Geriye dönüp baktığınızda koca 5 yılda metro ihalesi yapılmamış. Bırakın metro ihalesi yapmayı, yapılan ihaleler iptal edilmiş. O da yetmemiş, gitmiş hafriyat dökmüşler. O da yetmemiş, bizim orada vatandaşımızın, esnafımızın ulaşabilmesi adına yaptığımız tünellere beton dökülmüş. İşte gelinen süreçte, biz ulaşım noktasında koca 5 yılı böyle özetleyebiliriz. Biz, böyle anılmak istemiyoruz. Biz, milleti ile el ele vermiş; İstanbul’daki trafik çilesini çözecek adımları milleti ile birlikte yapan bir kişi olarak hatırlanmak istiyoruz.”

 Kurum, olası İstanbul depremine karşı vakit kaybetmeden çözüm odaklı ilerleyeceklerini aktararak, “Olası bir depremle ilgili, İstanbul’da bu tedbirleri almak zorundayız. Bu bir tercih değil, bu bir zaruret. Bu bir milli güvenlik meselesi, beka meselesi. İstanbul’un lokomotif bir şehir olup olmayacağının, İstanbul’un tüm dünyanın imreneceği bir şehir olup olmayacağının kararının verileceği bir seçim olacak.” dedi. Mevcut İBB Başkanı’nın kentsel dönüşüm projelerine karşı söylemlerini hatırlatan Kurum, “Biz burada 650 bin konutu dönüştüreceğiz dediğimizde, maalesef bugün yarı zamanlı belediye başkanlığı yapan zât; ‘bu konutların dönüşmemesi gerekir’ diyor. Şimdi ne yapacağız? Hiçbir iş yapmayacağız, seyredeceğiz, vaatler vereceğiz, boş vaatlerle milletimizi kandıracağız, hatta ve hatta verdiğimiz vaatleri bile bugün sorulduğunda hatırlamayacağız ve ondan sonra da biz bu şehirde belediye başkanlığı yapıyoruz mu diyeceğiz? Yok öyle yağma!” dedi.

 

 

“Bu şehir bize Fatih’in, Mustafa Kemal’in, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emanetidir”

 İstanbul’un öneminin çok büyük olduğunu aktaran Kurum, “Bu şehir, sevgi gösterilmesi gereken ve burada yaşayan her bir kardeşimizin bu şehrin tüm imkanlarından eşit bir şekilde faydalanması gerektiği anlayışıyla yönetilmesi gereken bir şehrimizdir. Bu şehir bize emanettir. Bu şehir, Sultan Fatih’in, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, orada nice şehitlerimizin, gazilerimizin emanetidir. Bu şehir bize, 22 yıldır gecesini gündüzüne katan ve milleti için çalışan, çabalayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emanetidir. O yüzden biz bu emanete sahip çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

 Onlar, İstanbul’u basamak olarak görsünler. Onlar, İstanbul’un kaynaklarını çarçur etmeye devam etsinler. Onlar, milletine değil başka amaçlar için İstanbul’un beklediği hizmetleri yapmamaya devam etsinler. Biz İstanbullu hemşehrilerimiz bizi nerede görmek istiyorsa orada olacağız.” diyerek İBB yönetimini hedef alan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz bir elimizle metro şantiyelerinde çalışırken; diğer elimizle yerin üstünde kentsel dönüşümü yapacağız. Bir tarafta gidip orada vatandaşlarımızın, esnafımızın işte sorunlarını çözerken; diğer tarafta gençlerimize umut olacağız. 31 Mart’ta da İstanbul’u içine düşmüş olduğu bu durumdan, bu fetret devri durumundan; milletimizle, esnafımızla, emekçimizle, genç kardeşlerimizle birlikte, İstanbul’un o bize emanet edilmiş 571 yıllık onurunu, gururunu sizlerle birlikte ayağa kaldıracağız.”

 

 

“İstiyoruz ki İstanbul’umuz Türkiye Yüzyılında lokomotif şehir olsun”

 İstanbul’un ‘Türkiye Yüzyılı’nda lokomotif şehir olması için çalışacaklarını vurgulayan Kurum, “İstiyoruz ki İstanbul’umuz Türkiye Yüzyılında lokomotif şehir olsun. 31 Mart’ta sandık başına gittiğimizde şu kıyası yapacağız: Bir tarafta 5 yıllık süreçte ya sağlıksız binalarda deprem korkusuyla beklemeyi, ya da İstanbul'un 39 ilçesinde huzurlu yuvalarda yaşamayı seçeceğiz. Bu seçimde ya 5 yılda 5 bin konutu dönüştüremeyenleri ya da asrın felaketinde Adıyaman'da, Hatay'da, Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta 3 ayda 180 bin konutun temelini atan bu kardeşinizi seçeceğiz. 31 Mart’ta sandığa gittiğimizde ya milletin kaynaklarını israf edenleri, ‘israfı bitirdik’ deyip tabelalara 500 milyon lira harcayanları, 2 günlük konsere 550 milyon lira harcayanları, ya da bizim gibi İstanbul’un her bir ilçesine 350 milyar lira yatırım yapanları seçeceğiz. Bu seçimde ya İstanbul’u trafik çilesine mahkum edecek, ya da trafik sorununu kökten çözeceklerini seçeceğiz. Hülasa bu seçimde milletimiz, İstanbullular ya millete verdiği o sözleri hatırlamayanları seçecek, ya da ‘Sen beni hatırlamadın, ben de sandıkta seni hatırlamayacağım.’ diyerek cevabını 31 Mart’ta verecek.” diye konuştu.

 Kurum, 1 Nisan’dan sonra duruşlarından ödün vermeyeceklerinin altını çizerek, konuşmasını, “Nasıl, dün olduğu gibi bir olduysak afetlerde milletimizin yardımına koştuysak; 1 Nisan’da mührü aldıktan sonra da her anınızda hep yanınızda olacağız, hep bize ulaşacaksınız. Bu şehri hep beraber yöneteceğiz. Ben sizlere Murat Kurum sözü veriyorum ve sizlerin gönül dostu olacağıma, kardeş dostu olacağıma, bu kardeşliği yapacağıma burada söz veriyorum.” ifadeleri ile sonlandırdı.

Haber Galeri