UĞUR MUMCU CEMEVİ ZİYARETİ

Kartal

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kartal Uğur Mumcu Cemevi’ni ziyaret etti. İstanbul için yola sevgiyle çıktığını söyleyen Murat Kurum, “Kartal’da 2012 yılından itibaren Cemevi talebi yerine getirilmemiş. Bizim sözümüz askıda kalmaz.” şeklinde konuştu.

Mevcut Belediyenin 2012 yılından itibaren Cemevi için verdiği vaatleri yerine getirmediğini sözlerine ekleyen Kurum, “Kartal Uğur Mumcu mahallesindeki Alevi kardeşlerimizin Cemevi ihtiyacına ilişkin adımlara canlarımızla beraber bir masada oturup karar vereceğiz” diyerek 1 Nisan sabahını işaret etti.

 

“Burada kendimizi evimizde hissediyoruz”

 Ziyaret ettiği Cemevinde kendini evinde gibi hissettiğini ifade eden Murat Kurum, “Merhaba sevgili Ehl-i Beyt aşıkları, merhaba kardeşlerim, merhaba Hazreti Hüseyin’in matemini her daim yüreğinde taşıyan canlar, sizleri sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün burada, siz değerli kardeşlerimle bir arada olmaktan çok mutluyum. Burada bulunan, bu kardeşlik sofrasında olanlara, sevgili canlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Bizlere bu duyguyu yaşattığınız için de ayrıca teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

 

“Kimseyi ayırt etmeden hizmet etmek için yola çıktık”

 İstanbul Büyükşehir Belediye Bakan Adayı Murat Kurum, 31 Mart’taki Yerel Seçimler için yola sevgiyle çıktığını söyledi. Hizmetin tüm İstanbullulara ulaşacağını belirten Murat Kurum, “İstanbul için yola çıktık. Biz bu yola sevgi için çıktık. Tüm İstanbullulara, kimseyi ayırt etmeden hizmet etmek için yola çıktık. Tüm İstanbullularla kimseyi ayırt etmeden, kimsenin dinine, diline, ırkına, inancına ve mezhebi bakmadan, Kürt’ü ile Laz’ı ile Çerkez’i ile Alevi’siyle ve Sünni’siyle hep birlikte bu kardeşlik hukukunu sergileyecek anlayışı ilelebet İstanbul'da devam ettireceğiz. Bu bakış açısıyla ve sadece İstanbul diyerek projelerimizi, hayallerimizi milletimizle paylaşıyoruz. Kartal’ın her sokağına huzur getirmek için bu yola çıktık.” dedi.

 

“2012 yılından itibaren Cemevi talebi yerine getirilmemiş”

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Cemevi ziyaretinde şikayetleri de

 Cemevi ziyaretindeki konuşmasında Hacı Bektaş-ı Veli’nin sözünü hatırlatan Kurum, “Ne diyor Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli: ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım.’ İşte biz böyle Hünkar’ın sözünün takipçisi olursak birliğimizi, beraberliğimizi kimse bozamaz. Bu yüzden birlikte İstanbul’u yöneteceğiz. Siz isteyeceksiniz biz yapacağız. Bizim sözümüz askıda kalmaz. Ben hep yanınızda olacağım. Her zaman ulaşılabilir olacağım. Ne sorununuz varsa gece demeden gündüz demeden çalışıp çözeceğim. Her talebinizi yerine getireceğim. Bunların başında da yeni bir Cemevi geliyor.” diyerek projesini duyurdu.

 Murat Kurum, 2012 yılından itibaren Kartal’daki Uğur Mumcu mahallesi sakinlerinin Cemevi talebinin yerine getirilmediğini açıkladı.

 “Alevi kardeşlerimiz verilen sözlerin tutulmadığını ilettiler” diyen Kurum, “Maalesef İstanbul'da geçtiğimiz süreçte olduğu gibi, her işte yapıldığı gibi yine burada verilen sözlerin tutulmadığı noktasında bize sıkıntılarını problemlerini ilettiler. 2012 yılından beri maalesef bir kültür merkezinin bodrumunda hizmet verdiklerini, burada nefes almakta dahi kardeşlerimizin zorlandığını görüyoruz. 2012 yılından beri bir Uğur Mumcu mahallesinde Cemevi ihtiyacı olduğunu taleplerini bize ilettiler. İşte yaklaşık bir hafta önce Bahçelievler'de bir Cemevi’mizin temelini atmıştık. Büyük bir coşkuyla büyük bir mutlulukla orada tüm canlarımızla beraber olduk ve o birliğimizi beraberliğimizi pekiştirdik. Murat Kurum olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak şu sözü ifade etmek istiyorum; İstanbul'un her ilçesinde her mahallesinde bu manada Alevi kardeşlerimizin Cemevi ihtiyacına ilişkin adımlara canlarımızla beraber bir masada oturup karar vereceğiz. O masada karar alacağız. O kararı da uygulayan tarafta olacağız” diyerek taleplerin yerine getirileceğinin sözünü verdi.

 

“1 Nisan sabahı itibariyle Cemevi inşaatını biz yürüteceğiz”

  Seçimlerin ardından hemen harekete geçileceğini dile getiren Murat Kurum, 1 Nisan sabahı itibariyle Uğur Mumcu mahallesinde Alevi kardeşlerimize, mahallemize yakışır yaraşır huzur içerisinde burada camilerimizi yapacağımız, huzur içerisinde birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi yaşayacağımız Cemevi inşaatını da Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak biz yürüteceğiz. Kartal'da Hüseyin Başkanımla birlikte de buradaki canlarımızın neye ihtiyacı varsa o ihtiyacı gideren tarafta olacağız. Biz samimiyiz, biz aşkla sevdayla çalışıyoruz ve verdiğimiz sözleri de bugüne kadar hep tutmuş insanlarız. Her seçim zamanı gelip vaatleri verip tutmayan tarafta olmadık. 1 Nisan’dan itibaren İstanbul'umuzun tüm değerleriyle, tüm kültürleriyle birlikte Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin ruhunu İstanbul'un tüm ilçelerinde, mahallelerinde yaşatmaya devam edeceğizifadelerine yer verdi.

Haber Galeri