YENİDEN BÜYÜK İSTANBUL MİTİNGİ

Bakırköy

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’nde önemli açıklamalar yaptı. Meydandaki coşkulu kalabalığı işaret eden, konuşmasına, “İstanbul’un iradesini görmek isteyen varsa; gelsin, bu meydana baksın.” sözleriyle başladı. İstanbul için durmadan çalışacaklarını belirten Kurum, “Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir hanemizde deprem endişesi kalmayacak, bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, trafik çile olmaktan çıkacak. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, sokaklarının huzur ve güvenle dolduğu, gençlerin geleceğe umutla baktığı, kimsenin kendini yalnız hissetmediği bir İstanbul.” dedi. Kurum, çok konuşulan para sayma görüntülerine de atıfta bulundu ve mevcut İBB yönetimine tepkisini, “Reklama, algıya ayırdıkları bütçeyi depreme ayırmadılar. ‘Ulaşım sorununu çözeceğiz’ dediler, ulaşım İstanbul’da tam bir çileye dönüştü. İstanbul’un kaynaklarını, yetimin hakkıdır demeden balya balya kendi ikballeri için dağıttılar. Biz onların savurduğu paraları, İstanbul’un projelerinde kullanacağız. İstanbul’un hakkını, İstanbul’a teslim edeceğiz.” cümleleriyle ifade etti.

 “İstanbul, bizim sevdamız” diyen Kurum, geride kalan 5 yılda İstanbulluların ihmal edildiğini vurgulayarak, mevcut İBB başkanına yönelik eleştirilerini, “Sen, İstanbul’u kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken; biz İstanbul’un 39 ilçesinde 80 bin yuvayı vatandaşlarımıza teslim ediyorduk. Sen, kendi genel başkanını devirmek için kapı arkasında gizli gizli toplantılar yaparken; biz İstanbul’da 365 milyar liralık yatırım yapıyorduk. Sen, cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olup İstanbul’u kaderine terk ederken; biz deprem bölgesinde 180 bin konutumuzun temellerini atıyorduk.” diye sıraladı.

 Kurum’un konuşmasının ardından, kürsüye teşrif eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sağlam aday, sağlam adam Kurum’la İstanbul’da yeni bir dönemi başlatacağız. 31 Mart’ı milli irade bayramı haline getireceğiz. İstanbul’un 5 yıllık fetret devrine son vererek şehrimizde eser ve hizmet siyasetini inşallah tekrar başlatacağız.” şeklinde konuştu. İstanbul’da CHP’li mevcut yönetimi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir tarafta yaklaşan deprem tehlikesini umursamayanlar var; diğer tarafta İstanbul’u depreme hazırlamak için programı, projesi hazır olanlar. Bir tarafta şehrin trafiğini rahatlatmak için kılını kımıldatmayanlar var; diğer tarafta metrosundan tüneline, tüm ulaşım projelerini seferber edenler var. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta bu düğümü çözecek ve İstanbul’un ‘Türkiye Yüzyılı’ yürüyüşünü biz başlatacağız.” sözleri ile Murat Kurum’a desteğini ifade etti. Kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Erdoğan, “İstanbul’daki 7 milyon 500 bin bağımsız bölümün 1 milyon 500 bini riskli olarak kabul ediliyor. Bunlardan 600 bininin de acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Hükümet olarak zaten bunu yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nde de Murat kardeşimizle birlikte aynı anlayışın yönetime gelmesiyle, inşallah işin eksik kalan ayağı da tamamlanacaktır.” dedi.

 

 

“İstanbul’un iradesini görmek isteyen varsa bu meydana baksın”

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’nde yüz binlere hitap etti. Kurum, konuşmasının başında, “İstanbul’un iradesini görmek isteyen varsa, gelsin, bu meydana baksın. İstanbul’un ruhunu görmek isteyen varsa, gelsin, buraya baksın. Burada İstanbul’un değişim iradesi var. Burada İstanbul’un kararlı duruşu var. Burada, ‘Yeniden İstanbul’ var, ‘Sadece İstanbul’ var. 31 Mart’ta hep birlikte bayram yaşayacağız. 31 Mart, İstanbul’un bayramı olacak. 31 Mart geleceğimizin, evlatlarımızın, huzur içerisinde yaşayacağı bir bayram günü olacak.” cümlelerini kurdu.

 İstanbul’un kadim geçmişini ve tarihi önemini de, “Ey İstanbul, güzel İstanbul. Sen, Peygamber Efendimizin müjdelediği şehirsin, rüzgârların bile hala gül kokar senin. Sen, yiğitlerin, delikanlıların yurdu. Surların önünde dizilmiş binlerce şehidin yatar senin. Sen, Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti. Sen, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali. Sen, Erbakan hocamızın göz nuru. Sen, Başbuğ Alparslan Türkeş’in gururu. Sen, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun aşkı. Sen, Recep Tayyip Erdoğan’ın duası. Hayallerin, hedeflerin, düşlerin, ideallerin şehri İstanbul. İstanbul, çağ açıp çağ kapatan tarihimizdir. İstanbul; Ayasofya’dır, Süleymaniye’dir, Sultanahmet’tir; Sinan’dır, Selim’dir. İstanbul, AK Parti belediyeciliğinin meşalesinin yakıldığı yerdir.” sözleriyle vurguladı.

 İstanbul için büyük hayalleri olduğunu anlatan Kurum, “İşte biz böylesi bir İstanbul’da, hayallerimizin olduğu bu aziz şehre hizmetkar olmak için yollardayız. Biliyoruz ki, ancak samimi hayaller, ancak gönülden kurulan hayaller muradına kavuşur. Şimdi bu kardeşinizin, Murat Kurum’un da bir hayali var. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir hanemizde deprem endişesi kalmayacak, bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, trafik çile olmaktan çıkacak. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, sokaklarının huzur ve güvenle dolduğu, gençlerin geleceğe umutla baktığı, kimsenin kendini yalnız hissetmediği bir İstanbul.” şeklinde konuştu.

 

 

 

“İstanbul’un hakkını İstanbul’a teslim edeceğiz”

 Mevcut İBB yönetimini liyakatsizlik olmakla suçlayan Kurum, “Bugün İstanbul iş bilmez bir yönetimin elinde huzursuz ve mutsuz. Çünkü geride bıraktığımız 5 yılda İstanbul, liyakatsizliğin kurbanı oldu. Beceriksizliğe mahkûm edildi. Hiç olmadığı kadar ihmal edildi.” ifadelerini kullandı. Mevcut İBB yönetiminin mali performansı da Kurum’un gündemindeydi. Kurum, “ ‘Bu şehri depreme hazırlayacağız’ dediler, tek bir çivi çakmadılar. Reklama, algıya ayırdıkları bütçeyi depreme ayırmadılar. ‘Ulaşım sorununu çözeceğiz’ dediler, ulaşım İstanbul’da tam bir çileye dönüştü. Bu aziz milletin kaynaklarını kendi partilerini dizayn etmek için çarçur ettiler. İstanbul’un kaynaklarını, yetimin hakkıdır demeden balya balya kendi ikballeri için dağıttılar. Üstelik bunu da yüzleri kızarmadan savundular. Yetmedi! İsrafı bitirdik dediler, en büyük israfı yaptılar.” diye konuştu.

 Mevcut İBB Başkanı’nın verdiği vaatleri bile hatırlamadığını söyleyen Kurum, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “İstanbullu hemşehrilerimizi ötekileştirdiler. Kadınlarımıza karşı bile ev hanımı ve çalışan kadınlar diye ayrımcılık yaptılar. Binlerce kadın emekçimizin ekmeğiyle oynadılar, işlerine son verdiler. Verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediler. 100 bin konut, metro hatları dediler, megabüsler ve HIZRAY dediler ama tek birini bile hatırlamadılar. Sorduklarında, ‘Ben böyle bir şey hatırlamıyorum.’ dediler. Bu millete, aziz İstanbul’a yalan söylediler. Bu milleti kandırdılar, bu milleti aldattılar. Şu güzel İstanbul’umuza 21. yüzyıla yakışmayan görüntüleri yaşattılar. Ama hiç endişe etmeyin. Biz onların savurduğu paraları, İstanbul’un projelerinde kullanacağız. Onların siyasi kariyeri için ayırdıkları kaynakları, reklama verdikleri paraları biz İstanbul’a harcayacağız. İstanbul’un hakkını, İstanbul’a teslim edeceğiz. Ben 31 Mart akşamı İstanbul’un hem Başkanı olacağım hem de İstanbulluların kardeşi, evladı olacağım. Bu millet kendini unutanlara, kaybolan yıllarının hesabını sandıkta soracak. Sandık milletin mahkemesidir. Sandık günü hesap günüdür. İşte o gün, 31 Mart’ta sandık gelecek, hesap kesilecek.”

 

 

“Sen Genel Başkanı’nı devirmek için toplantı yaparken biz İstanbul’a 365 milyar TL yatırım yapıyorduk”

 Bakan olduğu dönemde hayata geçirdiği projeleri hatırlatan Kurum, mevcut İBB Başkanı’na, Bu iş bilmez yönetim İstanbul’da tek bir eser üretmedikleri gibi bir de kalkmış bizim projelerimizi eleştiriyorlar. Sen, İstanbul’u kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken; biz İstanbul’un 39 ilçesinde 80 bin yuvayı vatandaşlarımıza teslim ediyorduk. Sen, İBB bütçesi ile seçim kampanyası yaparken; biz Elazığ’ın, Malatya’nın sokaklarında afetzedelerimizin elinden tutuyorduk. Sen, kendi genel başkanını devirmek için kapı arkasında gizli gizli toplantılar yaparken; biz İstanbul’da 365 milyar liralık yatırım yapıyorduk. Sen, cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olup İstanbul’u kaderine terk ederken; biz deprem bölgesinde 180 bin konutumuzun temellerini atıyorduk.” eleştirilerini de yöneltti.

 Kurum, hizmet belediyeciliği anlayışı ile durmadan çalışacaklarını belirterek, “İşte bugün tarihin, milletin ve Cumhurbaşkanımızın huzurunda söz veriyoruz. Biz İstanbul’umuzu asla ve asla kendi kaderine terk etmeyeceğiz. Milletimizin her anında hep yanında olacağız. Bu söz, onların verip de tutmadıkları sözlere benzemez. Bu söz, eser adamlarının sözüdür. Bu söz, sağlam adamların sözüdür, bu söz Murat Kurum sözüdür. Bu söz liderimiz, Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüdür.” dedi.

 

 

 

31 Mart’ta gelin sağlam İstanbul’dan yana olun

 Murat Kurum, konuşmasının sonunda, İstanbullulara bir de çağrı yaptı.Buradan İstanbul’umuzun güzel insanlarına sesleniyorum. 31 Mart’ta gelin, Gerçek Belediyecilikten yana olun. 31 Mart’ta gelin, İstanbul’un geleceğinden yana olun. 31 Mart’ta gelin, sağlam İstanbul’dan yana olun. Her oy bir tohumdur. Hizmet görürse yeşerir, emek verilirse fidan olur, karşılık bulursa orman olur. Haydi İstanbul şehrine oy ver. Şehrine oy ver ki, İstanbul; hizmet bulsun, huzur bulsun, mutluluk bulsun.” diyen Kurum, sözlerini, “Başta Liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’ye, demokrasimizin kalesi, şehirlerimizin koruyucusu Cumhur İttifakımız adına elini taşın altına koyan, sorumluluk üstlenen, birlikte gayret gösterdiğimiz 39 yiğit belediye başkan adayımıza, 80 gündür sahada gece-gündüz çalışan çabalayan teşkilatlarımıza, AK Parti İl Başkanımıza ve bugün buraya gelen, bugün burada bizi yalnız bırakmayan, televizyonları başında bizi izleyen tüm hemşehrilerimize, tüm kardeşlerimize tekrar teşekkürlerimi sunuyor, her bir kardeşimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.” diye noktaladı.

 

 

“Sağlam aday, sağlam adam Kurum’la İstanbul’da yeni bir dönemi başlatacağız”

 Murat Kurum’un konuşmasının ardından, kürsüye teşrif eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Meydan gümbür gümbür 31 Mart’a yürüyor. 1 Nisan’da İstanbul yeniden gerçek sahiplerine kavuşacak. 31 Mart’ta İstanbul’u muradına kavuşturarak bu hedefimize de ulaşacağız. Sağlam aday, sağlam adam Kurum’la İstanbul’da yeni bir dönemi başlatacağız. 31 Mart’ı milli irade bayramı haline getireceğiz. Büyükşehir ile ilçeleri ile İstanbul’da belediyecilik hizmetlerinde yeni bir dönemin kapılarını beraber açacağız. İstanbul’un 5 yıllık fetret devrine son vererek şehrimizde eser ve hizmet siyasetini inşallah tekrar başlatacağız. Çok koşacağız, çok çalışacağız ve yeniden İstanbul’un muradını gerçekleştireceğiz.” dedi.

 CHP belediyeciliğinin hizmet anlayışından uzak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Murat Kurum’a desteğini “Bir tarafta yaklaşan deprem tehlikesini umursamayanlar var; diğer tarafta İstanbul’u depreme hazırlamak için programı, projesi hazır olanlar. Bir tarafta şehrin trafiğini rahatlatmak için kılını kımıldatmayanlar var; diğer tarafta metrosundan, tüneline tüm ulaşım projelerini seferber edenler var. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta bu düğümü çözecek ve İstanbul’un ‘Türkiye Yüzyılı’ yürüyüşünü biz başlatacağız. Allah’ın izniyle seçimlerden sonra Büyükşehir sorumluluğundaki metro projelerini; Cumhurbaşkanınız olarak şahsım, kabine, Murat kardeşim ve ekibi hep beraber bu projeleri hızlandıracağız.” sözleri ile ifade etti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da kentsel dönüşümün aciliyetine değinerek sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’daki 7 milyon 500 bin bağımsız bölümün 1 milyon 500 bini riskli olarak kabul ediliyor. Bunlardan 600 bininin de acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Tek başına bu rakamlar bile karşımızdaki tehlikenin büyüklüğünü anlatmaya yeterlidir. Bunun için önümüzdeki dönemde İstanbul’un önceliklerinin en başında deprem hazırlığı olduğunu görüyoruz. Hükümet olarak zaten bunu yapıyoruz Büyükşehir Belediyesi’nde de Murat kardeşimizle birlikte aynı anlayışın yönetime gelmesiyle inşallah işin eksik kalan ayağı da tamamlanacaktır.”

 

 Büyük İstanbul Mitingi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un yanı sıra; AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, MHP İL Başkanı Sertel Selim ve 39 ilçenin AK Parti Belediye Başkan Adayları katılım gösterdi.

 AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe konuşmasında, “İstanbul, ehliyetsiz, liyakatsiz yönetimden bıkmış. İstanbul, yarı zamanlı başkandan usanmış. İstanbul, iş bilmeyenlerden, makam hırsından, ihtirastan illallah etmiş ama artık vakit tamam. Gözbebeğimiz bu İstanbul’u; ikinci plana atılmaktan, kibirden, guguk kuşu siyasetinden, verilmeyen sözlerden, hatırlamayanlardan 31 Mart’ta kurtarıyoruz. İstanbul, kollarını açtı Murat Kurum Başkanı bekliyor, herkes görecek. İstanbul’un kaybedecek bir 5 yılı daha yok.” cümlelerini kurdu.

 Şarkıcı Ali Şan, Sinan Akçıl, Uğur Işılak ve Cengiz Kurtoğlu’nun da sahneye çıktığı Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’nde yüz binlerce kişi hep bir ağızdan Murat Kurum’a destek sloganları attı.

Haber Galeri