Bakırköy

24 Mart 2024

YENİDEN BÜYÜK İSTANBUL MİTİNGİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’nde önemli açıklamalar yaptı. Meydandaki coşkulu kalabalığı işaret eden, konuşmasına, “İstanbul’un iradesini görmek isteyen varsa; gelsin, bu meydana baksın.” sözleriyle başladı. İstanbul için durmadan çalışacaklarını belirten Kurum, “Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, hiçbir hanemizde deprem endişesi kalmayacak, bütün yuvalarımız güvenli hale gelecek. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, trafik çile olmaktan çıkacak. Öyle bir İstanbul hayal ediyoruz ki, sokaklarının huzur ve güvenle dolduğu, gençlerin geleceğe umutla baktığı, kimsenin kendini yalnız hissetmediği bir İstanbul.” dedi. Kurum, çok konuşulan para sayma görüntülerine de atıfta bulundu ve mevcut İBB yönetimine tepkisini, “Reklama, algıya ayırdıkları bütçeyi depreme ayırmadılar. ‘Ulaşım sorununu çözeceğiz’ dediler, ulaşım İstanbul’da tam bir çileye dönüştü. İstanbul’un kaynaklarını, yetimin hakkıdır demeden balya balya kendi ikballeri için dağıttılar. Biz onların savurduğu paraları, İstanbul’un projelerinde kullanacağız. İstanbul’un hakkını, İstanbul’a teslim edeceğiz.” cümleleriyle ifade etti.

“İstanbul, bizim sevdamız” diyen Kurum, geride kalan 5 yılda İstanbulluların ihmal edildiğini vurgulayarak, mevcut İBB başkanına yönelik eleştirilerini, “Sen, İstanbul’u kara kışa teslim edip büyükelçilerle yemek yerken; biz İstanbul’un 39 ilçesinde 80 bin yuvayı vatandaşlarımıza teslim ediyorduk. Sen, kendi genel başkanını devirmek için kapı arkasında gizli gizli toplantılar yaparken; biz İstanbul’da 365 milyar liralık yatırım yapıyorduk. Sen, cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olup İstanbul’u kaderine terk ederken; biz deprem bölgesinde 180 bin konutumuzun temellerini atıyorduk.” diye sıraladı.

Kurum’un konuşmasının ardından, kürsüye teşrif eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sağlam aday, sağlam adam Kurum’la İstanbul’da yeni bir dönemi başlatacağız. 31 Mart’ı milli irade bayramı haline getireceğiz. İstanbul’un 5 yıllık fetret devrine son vererek şehrimizde eser ve hizmet siyasetini inşallah tekrar başlatacağız.” şeklinde konuştu. İstanbul’da CHP’li mevcut yönetimi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir tarafta yaklaşan deprem tehlikesini umursamayanlar var; diğer tarafta İstanbul’u depreme hazırlamak için programı, projesi hazır olanlar. Bir tarafta şehrin trafiğini rahatlatmak için kılını kımıldatmayanlar var; diğer tarafta metrosundan tüneline, tüm ulaşım projelerini seferber edenler var. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta bu düğümü çözecek ve İstanbul’un ‘Türkiye Yüzyılı’ yürüyüşünü biz başlatacağız.” sözleri ile Murat Kurum’a desteğini ifade etti. Kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Erdoğan, “İstanbul’daki 7 milyon 500 bin bağımsız bölümün 1 milyon 500 bini riskli olarak kabul ediliyor. Bunlardan 600 bininin de acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Hükümet olarak zaten bunu yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nde de Murat kardeşimizle birlikte aynı anlayışın yönetime gelmesiyle, inşallah işin eksik kalan ayağı da tamamlanacaktır.” dedi.

Bakırköy

23 Mart 2024

ATATÜRK HAVALİMANI BASIN AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, 24 Mart Pazar günü düzenlenecek ‘Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’ öncesi basın açıklaması yaptı.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenecek olan mitingde 31 Mart zaferinin provasını yapacaklarını dile getiren Kurum, “ ‘Yeniden İstanbul’, ‘Sadece İstanbul’ diyerek milletimizle, esnafımızla, vatandaşımızla kucaklaşıyoruz. İnşallah 31 Mart'ta kazanacağımız zafer öncesi yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, buradaki tüm ilçe belediye başkanlarımızla, Cumhur İttifakı’mızla birlikte Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde olacağız. 31 Mart'ın provasını yapacağımız, hep birlikte o coşkuyu, o birliği, o beraberliği yaşayacağımız kutlu bir güne hazırlanıyoruz, heyecanlıyız.” dedi. İstanbulluların İBB’deki değişimin bir an önce olmasını istediğini vurgulayan Kurum, “Yarın bayraklarıyla, çocuklarıyla bir bayram havasında buraya gelecekler ve bu coşkuyu hep birlikte yaşayacağız. Hep birlikte bu şehre, kutlu şehre sahip çıkacağız. Şehrimizin geleceğine sahip çıkacağız.” şeklinde konuştu.

24 Mart’ta düzenlenecek ‘Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’ne tüm vatandaşları davet eden Kurum, “Teşkilatlarımızla birlikte 76 gündür tüm vekillerimiz, belediye başkanlarımız sahadayız. Hayallerimizi, projelerimizi anlatıyoruz. İnşallah yarın da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle saat 14.00’te burada bu coşkuyu hep birlikte yaşayacağız. 31 Mart akşamı Saraçhane'de yapacağımız bayramın bir provası olacak. Biz buraya tüm kardeşlerimizi davet ediyoruz. Bu coşkuya tüm İstanbul'u davet ediyoruz. Hangi partiden olursa olsun burada hep birlikte bu coşkuyu yaşayalım istiyoruz. Çünkü bu İstanbul coşkusu olacak. Çünkü bu buradaki birlik beraberlik İstanbul'un geleceği adına karar vereceğimiz sürecin sevinci olacak. Dolayısıyla bu sevinçle biz herkesi bu yolda yürümeye davet ediyoruz.” dedi.

Bakırköy

16 Mart 2024

ASAD İFTAR PROGRAMI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Avrasya Stratejik Araştırmalar Platformu (ASAD) iftarına katıldı. Türkiye’nin eşsiz imkanlara sahip bir ülke olduğunu belirten Kurum, ‘’Bu ve bunun gibi avantajlar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle birlikte Türkiye’yi hem ulusal hem bölgesel hem de küresel düzeyde lider ülke konumuna getirdi.’’ dedi.

İstanbul’un sorunlarına köklü çözümler bulmak için çalışacaklarını dile getiren Kurum, ‘’Nasıl ki 81 ilimizde gece gündüz hiç yorulmadan tüm sorunlarını çözmek için koştuysak şimdi de İstanbul’umuzun problemleri için koşacağız, üreteceğiz. İstanbul’da daha önce nasıl 80 bin konutu yapmış, 173 bin konutu dönüştürmüşsek şimdi de 5 yılda 1,5 milyon riskli konuttan 650 binini dönüştüreceğiz.’’ ifadelerini kullandı. Trafik çilesini bitirmek, ulaşım sorununu çözüme kavuşturmak için de hızla harekete geçeceklerini sözlerine ekleyen Kurum, “İstanbullu hemşehrilerimizi hem yalanlardan hem de trafik çilesinden tamamen kurtaracağız.’’ dedi.

İstanbul’un üretimi için önemli bir girişimcilik merkezi olacak olan ‘Terminal İstanbul’ projesinin tanıtımını yaptıklarını hatırlatan Kurum, ‘’İçinde teknoparkların, Çocuk Üniversitesi'nin olduğu, teknolojik alanda ülkemizi lider konuma getirecek adımların atılacağı girişimcilik merkezini bugün İstanbullu hemşehrilerimize tanıttık. İnşallah 1 Nisan itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak da her türlü desteği vereceğiz ve İstanbul'umuz girişimciliğin başkenti olacak. Teknolojinin başkenti olacak. İstanbul sanayisi teknolojinin üretildiği, yükte hafif ama değerde ağır olan teknolojinin merkezi olacak.’’ şeklinde konuştu.

Bakırköy

16 Mart 2024

TERMİNAL İSTANBUL PROJESİ LANSMANI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen Terminal İstanbul Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Konuşmasına ‘’Türkiye’nin en büyük teknoparkı ve bilim merkezinin, dünyanın en büyük teknoloji ve girişimcilik merkezinin; Terminal İstanbul Projemizin Tanıtım Toplantısı için bir aradayız.’’ sözleriyle başlayan Kurum, projenin hayata geçtiğinde genç girişimcilerin mekânı haline geleceğini ve İstanbul’un üreten gücünü bir araya toplayacağını belirtti. Türkiye’nin teknoloji ve girişimcilik ekosisteminin altın çağını yaşadığını ifade eden Kurum, ‘’Yeni markalarımızı, yeni isimlerimizi çıkartmak için canla başla çalışacağız. Bu şehrin dinamik teknoloji ve girişimcilik ağı, acilen harekete geçmeyi bekliyor. 2030 yılına kadar, İstanbul’umuzu dünyanın en gelişmiş ilk 20 girişimcilik şehrinden biri yapacağız.’’ dedi. Bilim merkezi kuracaklarını, çocuk üniversitesi açacaklarını söyleyen Kurum, Dene-Yap atölyeleri ile çocukların ve gençlerin teknoloji üretme becerisini geliştireceklerinin altını çizdi. Terminal İstanbul’un yeni cazibe merkezi olacağını dile getiren Kurum, ‘’Biz, hayalleri olan, girişimci ruhlu milyonlarca gencimizin her anlarında, hep yanlarında olacağız. Yine büyük düşüneceğiz. İstanbul’da, ‘Bilişimin, Teknolojinin ve Başarının Yüzyılı’ hedeflerini teker teker başaracağız. Dünya İstanbul’a bakacak, İstanbul teknolojisiyle dünyayı konuşturacak. İstanbul’un gençleri üretecek, Türkiye kazanacak.’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Bakırköy

23 Şubat 2024

TRABZON’UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU ETKİNLİĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Trabzon’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 106. Yıl Dönümü Etkinliği’ne katıldı. Konuşmasında Trabzon’un tarihsel kimliğine değinen Kurum, ‘’Trabzon’umuz, sahip olduğu 4 bin yıllık kadim tarihiyle bu toprakların kilit taşıdır, bu coğrafyanın anahtarıdır. Trabzon’umuz şehzadeler şehridir. Yavuz Sultan Selim'in valilik yaptığı şehirdir. Kanuni Sultan Süleyman'ın dünyaya geldiği ve tarih boyunca daha nice büyük devlet adamlarını, sanatçıları, siyasetçileri bağrından çıkarttığı bir şehirdir.’’ dedi. Trabzonluların dostluğuna ve vatanseverliğine değinen Kurum, ‘’Trabzon demek sığınılacak liman demektir, omuz verecek dost demektir. Trabzon demek, çelik gibi güçlü milli irade demektir.’’ sözleriyle konuşmasını sürdürdü. Beş yıllık bakanlığı döneminde Trabzon’da eser ve hizmet anlayışı ile çalıştıklarını belirten Kurum, kentsel dönüşüm, millet bahçeleri, sahil düzenlemesi ve hayata geçirdikleri diğer projeleri anlatarak, ‘’Trabzon bizim kalbimizdir, sevdamızdır.’’ dedi. İstanbul’un büyük bir tehlike girdabına sokulmaya çalışıldığını söyleyen Kurum, ‘’Milletin gözleri önünde İstanbul bir kirli pazarlık masasına yatırılmıştır. Fatih’in emaneti İstanbul, ‘Kandil Uzlaşısı’ ile paylaşılmak istenmektedir. Her gün pazarlıklar yapılmakta; meclis üyelikleri, adaylıklar dağıtılmaktadır. Birileri yine; siyasi hırsları uğruna İstanbul’u bu pazarlıkların konusu yapıyor.’’ sözleriyle ‘Kent Uzlaşısı’ adı altında CHP ve Dem Parti arasında İstanbul üzerine yapılan pazarlıkları eleştirdi. 1 Nisan’dan itibaren yükseliş dönemini başlatacaklarını dile getiren Kurum, ‘’Fatih’in emaneti, pazarlıklar kumpasından çıkarılacak; bu şehr-i İstanbul, emin ellerde olacak. İstanbul ilelebet özgürlüğüne kavuşacak.’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Bakırköy

9 Şubat 2024

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ BAŞKANI PROF. DR. UĞUR ERDENER ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’i ziyaret etti. Kurum, buradaki konuşmasında, “Ortak sevdamız İstanbul’umuzu sporda dünya başkenti yapmak, çok daha iyi bir konuma taşıma gayesi içinde Olimpiyat Komite’mizi ziyaret ettik. Bildiğiniz üzere bu sene 2024 Paris Olimpiyatları yapılacak. Ülkemiz, Paris’te 10 farklı branşta yer almayı garantiledi. Biz bu branş sayılarını artırmak, şehrimizden daha fazla sporcumuzu olimpiyatlara gönderebilmek için bugün burada olduğu gibi çalışıyoruz.” dedi. Spor alanında İstanbul’da büyük adımlar atmayı hedeflediklerini dile getiren Kurum, “Olimpik bir şehir olacağız, 2027 Avrupa Oyunları, 2036 Olimpiyat Oyunları dahil uluslararası organizasyonları şehrimize getirmek için çalışacağız. Hedefimiz İstanbul’umuzu ‘Küresel Sporun Başkenti’ yapmak ve göreve gelir gelmez, 1 Nisan sabahı ‘Olimpik Şehir İstanbul için Hedef 2036’ diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...